Космическият апарат Juno („Юнона“) на НАСА изпрати още едно зашеметяващо изображение на Юпитер, показващо как изглежда планетата в естествени цветове.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
По време на поредното прелитане на Юпитер Juno е бил на височина 5300 км над планетата и се е движел със скорост 209 хиляди км/ч. Използвайки своя инструмент JunoCam, космическият апарат е направил спиращи дъха нови изображения на газовия гигант и ги е изпратил на Земята.
До тези снимки имат достъп много учени любители и софтуерният инженер Бьорн Йонсон се е възползвал от тази възможност, за да обработи някои от тях. Йонсон се е постарал да покаже приблизителните цветове, които човешкото око ще види от позицията на космическия апарат Juno.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Björn Jónsson
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
След това програмистът обработил друго изображение, за да даде на Юпитер по-наситени и контрастни цветове. Благодарение на тази обработка на изображението фините характеристики на горната атмосфера на газовия гигант станали по-ясни. Различните цветове на изображението показват различния химичен състав на атмосферата на планетата гигант. Изображенията също така показват триизмерната природа на големите атмосферни вихри и по-малките облаци, които се образуват в горните слоеве на атмосфера на Юпитер.
Very happy to 'discover' that the @NASAJuno imagery is every bit as spectacular as Voyager/Cassini. Just a lot more challenging to process. pic.twitter.com/oCTK4bKorm
— Björn Jónsson (@bjorn_jons) March 24, 2017
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Image PJ43_41 obtained by @NASAJuno on July 5, 2022. Approx true color/contrast and greatly exaggerated versions where contrast has been increased, color saturation increased and small scale details sharpened. Also special processing to reduce noise and compression artifacts. pic.twitter.com/RzWqsJUCQH
— Björn Jónsson (@bjorn_jons) July 21, 2022
От 2016 г. космическият кораб Juno изучава петата планета от Слънцето и най-голямата планета в Слънчевата система. Благодарение на изображенията на апарата учените са успели да научат много повече за случващото се в атмосферата на гиганта. Нито един от предишните космически апарати не е обикалял толкова близо до Юпитер и това е една от особеностите на Juno.
НАСА публикува новите изображения на Юпитер само дни след като космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засне зашеметяващи полярни сияния на северния и южния полюс на Юпитер. Когато Юпитер се върти, неговото магнитно поле взаимодейства със слънчевите частици и там се появяват полярни сияния точно както на Земята.
NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team; image processing by Judy Schmidt
По-рано Juno засне удивителните метеорологични явления на Юпитер. При своето 43-то прелитане покрай Юпитер и с помощта на инструмента JunoCam апаратът е уловил невероятни атмосферни бури – подобни на ураган спирални ветрове, близо до Северния полюс на Юпитер. Сега учените се опитват да разберат какво кара тези атмосферни бури да придобиват такава форма и цвят.
Бурите около Северния полюс на Юпитер, заснети от мисията Juno на НАСА по време на нейното прелитане през юли 2022 г. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS Image processing by Brian Swift
Учените смятат, че разбирането как се формират тези мощни атмосферни бури е ключът към разбирането какво се случва в атмосферата на Юпитер. Освен това по този начин може да се разбере как се движат облаците и да се получи нова информация за техния химичен състав, който е причината за тези и други атмосферни явления на планетата.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Луната в цвят, каквато не сте я виждали (СНИМКА)