Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

14 януари 2025, 22:22 часа • 1728 прочитания

Изстреляха първия български спътник „Балкан-1“, който ще предава данни за програмата „Коперник“ на Европейския съюз, съобщи БТА. Той е разработка на компанията „ЕндуроСат“ и бе изведен в космоса с ракетата „Фалкон 9“ на компанията „Спейс Екс" от базата „Ванденберг“ в Санта Барбара, Калифорния. Стартът на мисията бе наблюдаван онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Никола Й. Вапцаров“ във Варна.

„Спътникът има за цел да набавя данни от Космоса от национален и регионален интерес“, обясни Любомир Тошев, софтуерен архитект в „ЕндуроСат“.  „Той може да наблюдава морските басейни и кораби, да оказва помощ при бедствия, при създаване на карти на земите, да извършва мониторинг на крайбрежните зони и на стратегическа инфраструктура. Основната идея е да допринася и за сигурността“, каза още той.

Още: Американският товарен кораб „Сигнус“ излетя към МКС (ВИДЕО)

На борда има мултиспектрален сензор, който наблюдава Земята и водните басейни в няколко спектрални ленти. Така може да се извлече информация за съдържанието на различни химикали и елементи във водата и почвата, да се следи качеството им, анализирайки нивото на различни замърсители и съдържанието на микропластмаса. „Това е първият изцяло български спътник с научна функция и с цел сигурност“, каза още Тошев. Досега компанията е изстреляла десетки други, но те имат комерсиални цели.

„Балкан-1“ е наносателит с тегло 32 кг, а сензорът в него има резолюция, чийто пиксел отговаря на 1,5 метра земна площ. Обикаля на 500 километра над Земята. Планираният му живот е пет години, след което е предвидено да се смъкне и да изгори, за да не създава космически отпадък, обясни софтуерният архитект.

Още: SpaceX изстреля успешно ракета Falcon 9 с италиански сателит (ВИДЕО)

Спътникът е част от основната космическа програма на ЕС „Коперник“, целяща изследване на различни характеристики на Земята. Бил е избран след конкурс, допълни Тошев. Всички системи са произведени в България, освен мултиспектралния сензор. Специфичното за „Балкан-1“ е, че има и високи способности за обработка на данни на борда, използвайки изкуствен интелект, което допринася за доставянето на обработена полезна информация на Земята. От фирмата смятат, че са взели всички необходими решения, за да може спътникът да осъществи своята задача в продължение на пет години.

Поредно изстрелване с „Фалкон 9“

Това е поредно изстрелване с „Фалкон 9“ от Калифорния, което осъществява „ЕндуроСат“, уточни Тошев. Причината е, че ракетата се ползва многократно. На нея при тази мисия има още 135 спътника, които се отделят от ракетата когато достигне в орбита.

В Планетариума на ВВМУ е подредена и изложба, показваща данни от други спътници на „ЕндуроСат“. В нея има снимки от ледовете на Антарктика, от Сахара, Бахамите. От компанията планират да създадат в течение на времето констелация от 120 сателита „Балкан“, които да дадат много по-широко наблюдение на Земята.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес