Днешният ден ще остане в историята и с едно историческо събитие. Европейската сонда "Фила" направи първото по рода си кацане върху комета, върховен етап в стремежа на учените да проучат произхода на Слънчевата система.
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Новината за историческото кацане беше обявена от Европейската космическа агенция, съобщава БГНЕС. Роботът кацна върху кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко около седем часа след отделянето му от кораба – майка "Росета" на повече от 510 милиона километра от дома.
"На кометата сме", съобщи Европейската космическа агенция.
Учените се надяват роботът, оборудван с 10 инструмента, да отключи тайните на кометите, направени от лед и прах, които може да са помогнали за създаването на живота на Земята. Предстои апаратът да изследва химическия състав на космическия скитник.
Още: Ние самите сме извънземни
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)
Мисията за "космическа археология" започна през 2004 г. с изстрелването на сондата "Розета" на Европейската космическа агенция (ЕКА). Целта й е да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за примитивни останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.
Още: Мъск прогнозира, че Марс ще бъде като Америка
Още: Най-мистериозните космически открития за 2024 г.