Учените са идентифицирали област в Млечния път, способна да ускорява частици до свръхвисоки енергийни нива.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Астрономите са открили огромен „балон от гама-лъчи“, който може да е източник на най-мощните космически лъчи в Млечния път - високоенергийни частици, които падат върху Земята от космоса.
Галактическият ускорител с турбокомпресор, наречен "супер ПеВатрон", е способен да изхвърля космически лъчи с енергии от поне 10 петаелектронволта (PeV; 1016 електронволта), което надхвърля горната граница на енергиите, които се смята, че достигат тези частици в Млечния път.
Откритията, публикувани в Science Bulletin1, потвърждават, че такива високоенергийни източници съществуват в нашата галактика. "Търсихме такива неща от години", казва съавторът на изследването Чжен Цао, астрофизик от Института по физика на високите енергии към Китайската академия на науките в Пекин.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Космическите лъчи са субатомни частици, често протони или атомни ядра, които преминават през пространството със скорост, близка до тази на светлината. Известно е, че тези в Млечния път достигат енергии от поне няколко PeV, но откриването на източниците на космически лъчи с много висока енергия е пословично трудно. Това се дължи на факта, че космическите лъчи се отразяват от магнитните полета, докато прелитат през пространството, което означава, че траекториите им на прелитане са толкова сложни, че е трудно да се определи мястото на техния произход. За да заобиколят този проблем, изследователите измерват гама-фотоните - частици, получени при взаимодействието на космическите лъчи с междузвезден газ. Гама лъчите носят 10 % от енергията на космическите лъчи и се движат по права линия, което улеснява определянето на потенциалните източници на космически лъчи.
Откритието ще промени предсатвата за Космоса
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Цао и колегите му използват Голямата височинна въздушна обсерватория (LHAASO) в Даоченг, Китай, за да измерят гама лъчите, идващи от Cygnus OB2, масивен регион на звездообразуване в съзвездието Cygnus.
Екипът на LHAASO откри огромна структура, излъчваща гама-лъчи, известна като мехур, която излъчваше фотони с енергии, по-високи от 1 PeV, като една от тях беше с мощност 2,5 PeV. Това предполага, че районът може да генерира космически лъчи, които достигат енергии поне някъде между 10 и 25 PeV, казва Цао.
Горещите, краткотрайни звезди в Cygnus OB2 произвеждат звездни ветрове, които достигат скорости от хиляди километри в секунда, казва Цао. Когато тези пориви се сблъскат с газ и други материали, които се намират между звездите, те създават идеални условия за ускоряване на космическите лъчи до високи енергийни нива, предава БГНЕС.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Наблюденията показват, че космическите лъчи, произхождащи от Млечния път, могат да достигнат много по-високи енергии, отколкото се смяташе досега, казва Гавин Роуел, физик на астрочастиците в Университета в Аделаида, Австралия. "Резултатът със сигурност е много вълнуващ", допълва той.
ОЩЕ: Загадъчен изключително мощен космически лъч ударил Земята, учените не знаят откъде идва