Продължителното пребиваване в Космоса отслабва работата на имунната система, са изяснили учени, които събирали и анализирали кръвни проби на космонавти по време на половингодишно пребиваване на МКС. Резултатите от изследването са публикувани в сп. npj Microgravity.
"Данните показват, че измененията в работата на имунната система – феномен, който преди се е наблюдавал след полет и по време на краткотрайни полети – всъщност имат място по време на продължително пребиваване в Космоса", пише в своята статия Браян Крушън (Brian Crucian) от Космическия център "Линдън Джонсън" в Хюстън.
По-рано изследванията, провеждани при краткосрочни полети, показали, че те влияят на имунитета, по-конкретно при космонавтите могат да се активират херпесни вируси, намиращи се в латентно състояние. И все пак оставало неизвестно дали измененията в работата на имунната система се съхраняват при продължително пребиваване в Космоса, или са предизвикани от стрес при полета, а след него имунитетът се възстановява.
Учените събрали кръвни проби на 23 космонавти, които се намирали на МКС в продължение на половин година. Образците от кръв били изпращани на Земята три пъти – в началото, в средата и края на пребиваването им на станцията с космическите кораби, така че анализът на кръвта на Земята да може да се проведе в рамките на 48 часа след вземането на пробата.
Резултатите от изследванията показали, че съдържанието на различни клетки на имунната система в кръвта по време на пребиваване в Космоса се отличавало от нормалното. При тях била отслабена функцията на Т-лимфоцитите, необходими на организма за разпознаване и унищожаване на патогени. Освен това Т-лимфоцитите изработвали по-малко белтъци, необходими за предаване на сигнали на други клетки.
Учените отбелязват, че измененията в работата на имунната система могат да протичат не само поради пребиваването в условия на микрогравитация, но и поради нарушаване на режима на сън по време на пребиваване на станцията, влияние на радиацията, продължително намиране в затворено пространство или психологически стрес и са необходими още изследвания за възможното влияние на тези изменения върху здравето на космонавтите.