Богатите на въглерод планети може да се окажат много по-разпространено явление, отколкото се смяташе по-рано. За това свидетелстват резултатите от ново изследване на астрономи от Йейлския университет.
Подобни планети са разположени далеч извън пределите на Слънчевата система. Някои от тях могат да съдържат огромни залежи от графит и дори диаманти. Такова изобилие поставя редица въпроси за живота на тези планети, за тектониката на плочите и други геоложки процеси, както и за влиянието на изобилието от въглерод върху климата.
„Независимо от относително малкото количество въглерод на Земята, именно той има решаващо значение за възникването на живота и регулацията на нашия климат – коментира ръководителят на изследването Джон Мориарти. – Въпросът за това как богатата на въглерод химическа среда може да влияе на обитаемостта на екзопланетите, все още остава открит. Възможно е нашето изследване да провокира интереса на други учени и заедно да открием верните отговори.“
През октомври 2012 година съавторът на сегашното изследване Нику Мадхусудхан публикувал статия, в която твърди, че скалистата планета 55 Cancri e, два пъти превишаваща Земята по размери, по-скоро е покрита с графит и диаманти.
Астрономите преди смятаха, че подобните на Земята екзопланети основно се състоят от желязо, кислород, магнезий и силиций, с малка част въглерод. Днес богатите на въглерод планети са едва малка част от всички екзопланети. Три четвърти от техните маси се падат на въглерода (за сравнение на Земята този показател е само 0,005%).
Мориарти и колегите му разработили модел, позволяващ да се оцени състава на екзопланетите. Предишните модели се основавали на статични снимки на газообразните дискове, в които се формират планетите. Новият модел проследява измененията в състава на диска с годините.
Изследователите са стигнали до извода, че в дисковете, където съотношението въглерод–кислород превишава 0,8, богатите на въглерод планети могат да се образуват по-далече от центъра на диска. Също диамантените планети могат да се формират в дискове, където съотношението въглерод–кислород е достатъчно ниско (0,65), но в този случай диамантените планети се образуват близо до своята звезда.
Старите модели сочели, че богатите на въглерод планети могат да се зародят само в дискове с коефициент на съотношение въглерод–кислород над 0,8. Според изследователите звездите, в чиито дискове съотношението въглерод и кислород превишава 0,65, са много повече, отколкото звездите с показател 0,8 и повече. А това означава, че и диамантените планети са много повече, отколкото прогнозираното по-рано.
„Нашето изследване показва: извънземните светове могат да бъдат изключително разнообразни по своя химичен състав и повечето от тях радикално се отличават от нашата планета“, казва Мадхусудхан.
Независимо че астрономите вече са открили повече от хиляда потвърдени екзопланети и съществуват над 3000 кандидата за екзопланети, досега не е изяснен пълният диапазон от фактори, които влияят на обитаемостта на другите светове.
Изследването на учените е публикувано в сп. Astrophysical Journal.