Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Астрономи създадоха модел на живота на Слънцето. Как завършва приказката? (ВИДЕО)

15 август 2022, 07:55 часа • 7193 прочитания

Данните за стотици милиони звезди, събрани от орбитален космически апарат, помагат за провеждането на сеанс на „астрофизично ясновидство“. Те дават отговор и на въпроса колко "близнаци" на нашето Слънце има в Млечния път.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Благодарение на най-новите данни от мисията на Европейската космическа агенция Gaia по картографиране на звездното небе, астрономите могат достоверно да предскажат бъдещето на Слънцето. Изследвайки звезди с подобна маса и състав, учените могат да видят как нашето Слънце ще се развива в бъдеще, съобщават от ESA. И тази работа вече излиза далеч извън рамките на астрофизичното ясновидство.

Третото голямо издание на данни от Gaia (DR3) е публикувано на 13 юни 2022 г. Една от основните му части е база данни за вътрешните свойства на стотици милиони звезди: колко горещи са, колко големи и с каква маса.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Gaia получава изключително точни данни за видимата яркост и цвят на звездата. Превръщането на тези наблюдения в разбиране на вътрешните свойства на една звезда е усърдна работа. Усилията на астрономите са насочени към класификацията на "спектралните линии". Това са тъмните линии, които се появяват в дъгата от цветове, възникващи, когато светлината на звезда се раздели от призма. Звездите се разпределят според силата на тези спектрални линии. Този ред е пряко свързан с температурата на звездите. Ширината на тези линии е свързана със светимостта и възрастта на звездата.

Съпоставянето на тези две свойства позволява да се постави всяка звезда във Вселената на една диаграма. Диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел (HR) е станала един от крайъгълните камъни на астрофизиката. Тя показва как звездите се развиват в продължение на дългите жизнени цикли.

Масата на една звезда се променя сравнително малко по време на нейния живот, но температурата и размерът се променят. Тези промени се дължат на типа реакции на ядрен синтез, които се случват вътре в звездата в различно време.

Нашето Слънце, което е на около 4,57 милиарда години, в момента е в комфортна средна възраст, превръщайки водорода в хелий и като цяло е доста спокойно. Това обаче няма да е винаги така. Тъй като водородното гориво в ядрото му се изчерпва, то ще се раздуе и ще се превърне в червена гигантска звезда, понижавайки повърхностната си температура в процеса. Как точно ще се случи това, зависи от масата на звездата и нейния химичен състав. Тук на помощ идват новите данни от Gaia.

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Учените са избрали звезди, които имат същата маса и химичен състав като Слънцето. Тъй като са взели звезди с различни възрасти, астрономите в крайна сметка начертали черта на диаграмата на HR. Тази линия показва еволюцията на нашето Слънце от миналото към бъдещето. Нашето Слънце ще достигне максималната си температура на възраст около 8 милиарда години, след което ще изстине и ще увеличи своите размери, превръщайки се в червен гигант на около 10–11 милиарда години. В края на живота си Слънцето ще се превърне в бледо бяло джудже.

„Ако не разбираме собственото си Слънце – а ние не знаем много за него – как можем да очакваме да разберем всички останали звезди, които съставляват нашата забележителна галактика“, казва Орлак Крийви от обсерваторията на Лазурния бряг (Франция), един от авторите на изследването.

Има известна ирония в това, че Слънцето се явява нашата най-близка и най-изследвана звезда, но близостта му ни принуждава да го изучаваме с напълно различни телескопи и инструменти от тези, използвани за наблюдение на други звезди. Чрез идентифициране на звезди, подобни на Слънцето, тази празнина в наблюденията може да бъде преодоляна. В данните на Gaia са открити 5863 звезди, които са възможно най-сходни с нашата по маса, светимост, възраст, гравитация и т.н. Сега учените възнамеряват да разберат дали тези звезди се въртят със същата скорост. Тогава те ще търсят екзопланети в близост до тези небесни обекти.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Слънцето: кога и как ще загине нашата звезда?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес