„Лукойл Нефтохим“ е платил данък печалба за първи път от 2007 г. насам. Това става ясно от официалния отчет за 2021 г. на бургаската петролна рафинерия, публикуван от депутатите от „Демократична България“ Владислав Панев и Ивайло Мирчев.
Още: Заради митата DHL спира пратки за потребители в САЩ
Още: Втори съдебен удар за Google - очертава се трус за рекламата онлайн
Той излезе в четвъртък, 30 юни, и в него се вижда, че рафинерията – собственост на руската частна „Лукойл“, отчита печалба от 75,2 млн. лв. преди данъците. С тях печалбата ще спадне със 7 милиона. Припомняме, че „Лукойл Нефтохим“ от години излиза на загуба и не плаща на хазната.
Сега положителният резултат идва на фона на отчетена за 2020 година загуба от 508 млн. лв. От отчета става ясно, че това се дължи основно на новата схема, по която дружеството работи – на ишлеме.
Още: Tales of The Macallan Volume II – история в бутилка, достойна за колекционери
Още: 5 млрд. долара обезщетение за Украйна: Под съдебна принуда Русия почва да плаща
Според договора за процесинг, сключен с „ЛУКОЙЛ Бенелукс“ Б.В. Кралство Нидерландия от началото на 2021 г. „Лукойл Нефтохим Бургас“ работи на ишлеме и преработва нефтена суровина, която не е негова собственост, а е собственост на регистрираната в Нидерландия компания. Така приходите на българската рафинерия по линия на външните пазари са всъщност само приходи от такса за преработка на суровината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ракети с барут: Борисов хвърли инвестиционна бомба за военната ни промишленост (ВИДЕО)
Още: Тръмп има пръст в това: Борисов обясни защо няма да продадем реакторите на АЕЦ "Белене" (ВИДЕО)
Така приходите на „Лукойл Нефтохим Бургас“ за 2021 година са в размер на 1,1 млрд. лв. За 2020 г. са били 2,9 млрд. лв. Разходи за суровината няма и така общите намаляват значително – от 3,5 млрд. на 1 млрд. лв.
Според Владислав Панев „Лукойл Нефтохим“ са предпочели да не спестяват данъка чрез възможността да приспаднат загуби от предходни години.
Като причина за отрицателните резултати на рафинерията назад в годините специалисти сочат използването на трансферно ценообразуване, при което дружеството в България трупа загуби, а печалбата се изнася.
Още: Ново начало за "Газпром": Газът носи трилион рубли загуба, ще правим перални и хладилници
ОЩЕ: Бизнесът на руски милиардери в България: Вагит Алекперов