Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер и главният изпълнителен директор на спрения "Северен поток 2" Матиас Варниг подадоха оставка в петък от борда на директорите на руския държавен петролен гигант "Роснефт" на фона на натиска заради войната в Украйна, предаде Reuters.
Още: Премиум без пауза: Pulse Exclusive и Deluxe вече работят денонощно
Още: Филип Морис България представи IQOS ILUMA i - най-новото поколение IQOS устройства
"Герхард Шрьодер и Матиас Варниг ни информираха за невъзможността да удължат службата си в борда на директорите на компанията. Разбираме решението им и им благодарим за непрекъснатата им подкрепа", се казва в изявление, публикувано на уебсайта на руската компания.
Руската компания изтъква "безценната им роля" в осъществяването на мащабни инфраструктурни проекти в Русия и Германия, насочени към повишаване на ефективността на германската икономика и индустрия и благосъстоянието на нейните граждани.
Още: Apple мести производството на iPhone от Китай в друга държава
Още: Главболгарстрой и световни лидери в диалог за перспективите пред енергетиката
Дългогодишни приятели на руския президент Владимир Путин, Шрьодер и Варниг (на снимката) бяха остро критикувани за отказа да прекъснат връзките си с Русия след инвазията в Украйна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Милионите от ЕС за батериите на ток: Познати интересни имена ги вземат
Герхард Шрьодер е председател и на комитета на акционерите на компанията, отговорна за изграждането на газопровода "Северен поток 2" между Германия и Русия, и е номиниран за член на борда на държавния газов гигант "Газпром".
Шрьодер беше канцлер на Германия, издигнат от Социалдемократическата партия, от 1998 г. до 2005 г. След като напусна поста, той продължи да работи за руските енергийни гиганти "Газпром" и "Роснефт", както и други компании.
Защо Шрьодер е остро критикуван и как може да бъде наказан, четете в EXPERT.BG.
Още: InterContinental Sofia стана "Градски хотел на годината"
Още: Глоби от почти 1,1 млн. лв. за сирене, което не е сирене: Внушително, но не точно