Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради климатичните промени извънредните жеги през лятото са 10 пъти по-вероятни

27 септември 2017, 19:45 часа • 2976 прочитания

Климатичните промени, които настъпват вследствие на замърсяването на околната среда, увеличават с 10 пъти шансовете за рекордно високи температури като тези през изминалото лято. Това показва проучване на учени от Кралския холандски метеорологичен институт.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

„Открихме доказателства за човешко влияние върху тазгодишната рекордна лятна жега“, заяви Геерт Ян ван Олденброг. „Климатичните промени правят лятото на 2017 г. 10 пъти по-вероятно, отколкото би било в началото на 20 в.“, допълни той.

Това означава, че природните бедствия, които е можело да очакваме веднъж във века, сега ще се случват веднъж на 10 години.

Според изследователите, ако емисиите парникови газове продължават да увеличават температурата със същите темпове, то лета, като това през 2017 г., ще се превърнат в норма за европейския средиземноморски регион до средата на този век.

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

Това лято европейският континент беше обект на силни горещини. Започвайки още от юни, необичайно горещото време премина през Франция, Швейцария, Белгия, Холандия, Португалия и Испания. На 13 юли в испанската столица Мадрид бяха отчетени температури от 40,6 градуса, изравнявайки рекорда от 2012 г.

В началото на август гореща вълна, наречена „Луцифер“, премина през югоизточна Европа, като температурите достигнаха до 40 градуса по Целзий в продължение на дни в части на Италия и Балканите. През това време бяха подобрени рекордите за топло време във Франция, Корсика и Хърватия, предаде БГНЕС.

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Според заключенията на учените смъртоносни горещини като „Луцифер“ вече са четири пъти по-вероятни, отколкото преди 100 години.

„Ако не направим нищо, за да намалим нашите емисии на парниковите газове, екстремната горещина, на която бяхме свидетели миналото лято, ще бъде нормална, когато малкият ми син порасне“, заяви съавторката на изследването Фридерике Ото от Университета в Оксфорд.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес