Студените зимни дни счупиха различни рекорди в България. Един от най-коментираните е върховото потребление на електрическа енергия, невиждано през последните 20 години, припомнят от международната природозащитна организация WWF.
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
В пиковите часове – между 18:00 и 20:00 ч. подобно потребление подлага енергийната система на тежко натоварване и може да наложи дори включване на т.нар. студен резерв. Той се осигурява чрез най-замърсяващото производство на електричество – ТЕЦ-ове на въглища.
„През студената зима стоим много повече у дома на топло и неволно забравяме за възможните проблеми, които създаваме, включвайки много електроенергийни консуматори, коментира Георги Стефанов, ръководител на „Климатични промени и зелена икономика“ във WWF България. Заслужава си да ги ограничим, за да не стимулираме енергетика, зависима от въглищни централи на края на своя експлоатационен живот, често обявявани за най-замърсяващите в Европа, допълва Стефанов.
Освен директното замърсяване, безогледното поддържане на стари ТЕЦ, които дори не функционират, когато е необходимо, означава държавни инвестиции за десетки милиони в едни и същи политически и икономически кръгове. А това ограничава инвестициите и възможностите за развитие на енергийни алтернативи, казва Георги Стефанов.
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
В България пиковата енергия в критични дни се произвежда и от големите държавни ВЕЦ. При рязкото изпускане на големи обеми от язовирите се получават големи приливни вълни. Този хидравличен шок може да бъде изключително вреден за ихтиофауната и променя естествения отток в реките през зимата. А водните отоци са много малки през зимния период и язовирите бързо се опразват, допълва Любомир Костадинов от WWF.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Как да пазим природата в пиковите часове от 18:00 до 20:00 ч.:
Изключете излишните крушки и други устройства, които не са ви необходими. Няма смисъл да включвате отоплението, готварската печка, фурната, миялната, пералнята, бойлера и допълнителни отоплителни уреди. Отложете някои от тях за по-късен час. Може да отделите 2 часа за забавление и игри с децата вместо да свършите цялата работа за този силно натоварен период;
Поканете роднини и приятели на гости. По този начин едно домакинство няма да консумира почти никаква енергия;
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Наистина ли искате у вас да е +25 градуса когато навън е - 20? Ако смъкнете градусите до 21, ще осигурите 30% по-ниска сметка за електричество;
Кога за последно сте чели няколко часа на спокойствие любимата ви книга? Диапазонът от 18:00 до 20:00 ч. може да си окаже много подходящ за това;
Кажете на вашите близки и приятели да ви последват и да направят същото.
На 25 март тази година светът отново ще отбележи Часът на Земята – най-голямата международна кампания за ограничаване на климатичните промени. WWF приканва отделните хора, бизнесите, институциите да потребяват отговорно и устойчиво ресурсите на планетата. Да загасим символично осветлението по време на Часа на Земята на 25 март вечерта не е призив за живот на свещи, а за промяна – всеки от нас имам какво да даде, как да се адаптира, за да е по-внимателен към природата. Често, за да намалим своя негативен отпечатък са необходими само информация и добро желание, допълват от WWF.