Арктическият морски лед постоянно намалява, и откакто има сателити - от 1979 г. насам, ситуацията рязко се влошава: ново проучване идва със смразяваща (или може би затопляща) прогноза: До края на този век арктическият морски лед може да изчезне през лятото, което ще доведе до изчезване полярните мечки и други ледозависими видове.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
„Последната ледена зона“ е регион, съдържащ най -стария, най -дебел арктически лед. Тя обхваща площ от повече от 380 000 квадратни мили (1 милион квадратни километра) от западното крайбрежие на Канадския арктически архипелаг до северното крайбрежие на Гренландия. Ледът е с дебелина от 4 метра, и досега учените смятаха, че той ще се топи в продължение на векове.
Но сега, както при най -оптимистичните, така и при песимистичните сценарии за затопляне, свързани с изменението на климата, морският лед ще намалее драстично до 2050 г. Най -оптимистичният сценарий, при който въглеродните емисии незабавно и драстично се ограничават, за да се предотврати най -лошото затопляне, може да запази част от леда в региона.
При най-песимистичния сценарий, при който емисиите продължават с настоящите си темпове на нарастване, ледът и полярните мечки и тюлени, които живеят на него - могат да изчезнат до 2100 г., съобщават изследователи в ново проучване.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
„За съжаление, това е огромен експеримент, който правим“, казва съавторът на изследването Робърт Нютон, старши изследовател в обсерваторията на Земята Ламонт-Дохърти от Колумбийския университет. "Ако целогодишният лед изчезне, цели екосистеми, зависими от лед, ще рухнат и ще започне нещо ново", казва още Дохърти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!