Истински живачен ад заплашва Земята заради топенето на ледниците. Във смятаните досега за вечно замръзнали ледове на Северното полукълбо са се натрупали 739 милиона килограма живак. Разтопяването на тези ледници може да се превърне в катастрофа, смятат американски геолози. Изследването е публикувано във вторник в научното издание Geophysical Research Letters.
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света
Хилядолетия наред живакът се натрупва във ледовете заедно с органичните вещества от почвата. Учените са изследвали 13 проби от лед, взети в Аляска между 2004 и 2012 година, и ги сравнили с 11 хиляди проби от тундрови почви, събрани на други места по света, пише БГНЕС.
Анализът показва, че в замръзналите пространства на север живакът е 10 пъти повече, отколкото е добило човечеството през последните 30 години.
Според учените разтопяването на ледниците, предизвикано от глобалното затопляне, може да доведе до катастрофа. Освободеният метал се превръща в метилживак, който е токсично съединение и може да порази централната нервна система.
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Метилживакът е преобладаващата форма на живак в риба и други морски храни и е особено токсичен за развитието на нервната система, включително и мозъка. Изследвания на ролята на метилживака показват, че благоприятните ефекти, свързани с наличието на омега-3 мастни киселини в рибата може да доведе до подценяване на потенциалните неблагоприятни ефекти от метилживака в нея.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Живакът е метал, който се отделя в околната среда от два източника: природен и в резултат на човешката дейност. Освен като елемент, живакът може да се срещне като неорганичен живак и като органичен живак. Метилживакът (MeHg) е най-честата форма на органичен живак в хранителната верига.