Решението на Върховния административен съд (ВАС) да върне обратно на Административен съд-Стара Загора въпроса с разрешителното на ТЕЦ "Марица-изток 2" беше сериозно разкритикувано от "Грийнпийс".
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Въпросът беше върнат на по-долна инстацния след решение на Европейския съд. Но според "Грийнпийс" това е своеобразно измиване на ръцете от ВАС: След като ЕС ни нахока: ВАС върна за преразглеждане разрешителното на ТЕЦ "Марица-изток 2"
Защо? ВАС отказва да вземе решение по делото по същество и на основанието на формални нарушения го връща на долната инстанция, чието решение, каквото и да е, пак може да се обжалва, казват от природозащитната организация, която е един от ищците по делото.
"Липсата на решение по същината на казуса означава, че междувременно ТЕЦ-а ще продължи да се възползва от изключението от нормите за замърсяване въздуха, което ѝ позволява да отделя серен диоксид близо два пъти над допустимото и живак – над четири пъти. Върховният съд отказва да коментира фактите по делото и избира да се фокусира върху нарушенията на процеса. Остро критикува старозагорския съд за десетките технически грешки в решението му – например незавършени параграфи, подмяна на думата "живак" с думата "желязо", изслушване на експерти като свидетели, а не като вещи лица, и много други", добавят от "Грийнпийс".
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
"Решението на върховния ни съд е крачка назад за защитата на правото на чиста околна среда. При ясните указания на Съда на ЕС и томовете съдебни книжа, събрани по делото, е учудващо, че ВАС търси още доказателства, вместо да вземе окончателното решение", коментира адвокат Регина Стоилова.
Предистория
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Делото беше заведено от екологичните организации "Грийнпийс" – България и "За Земята" в началото на 2019 г., след като Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) позволи на теца да не спазва новите по-строги екологични норми за замърсителите серен диоксид и живак – без краен срок и без план за справяне с вредните емисии.
През последните месеци производството на енергия от въглища в България бележи исторически минимум – от средно 35% през първите пет месеца на годината пада до 17%, сочат данните на Европейската мрежа на операторите на електропреносни системи ENTSO-E. С нормализирането на цените на енергоносителите от началото на 2023 г. ТЕЦ "Марица-изток 2" все по-трудно продава тока си. За да се осигури работата на държавната централа, служебният министър на енергетиката Росен Христов нареди допълнителни количества от нейното производство да бъдат включени в енергийния микс за битовите потребители. Очакваното увеличение от 40% беше туширано с намалени цени за пренос по мрежата.
ОЩЕ: Росен Христов отговори на шефа на КЕВР: Действията ми са на база на решение на парламента
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора