Знаем много за най-големите наземни гори, разположени в Амазонка, Борнео, Конго и други части на света. Трудно е обаче да си представим, че под водата в океана има загадъчни гори, които са станали дом на много морски видове, пише Science Alert.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Край бреговата линия на Южна Африка се намира Голямата африканска морска гора, докато Австралия се гордее с Големия южен риф около южните си части. Но не само тук – учените смятат, че общата площ на океанските гори, скрити от човешките очи, е два пъти по-голяма от площта на Индия.
Подводните гори се състоят от много морски водорасли, които могат да достигнат десетки метри височина. Учените са изследвали редица подводни гори и са установили, че подобно на наземните гори те се състоят от различни видове – от по-големи до малки.
Едни от най-големите растения в подводните гори са гигантските водорасли и морският бамбук. Тези растения се състоят от пълни с газ структури, които работят като малки балони и им позволяват да създават огромни плаващи навеси.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Други представители на океанската гора разчитат на големи стъбла, които им позволяват да се задържат изправени. А в Големия южен риф в Австралия се срещат златни водорасли, които образуват своеобразен „килим“ на морското дъно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
В своето изследване учените се опитали да изчислят каква територия покриват океанските гори – трудна задача. Спътниците не могат да правят измервания на дълбочини, където се срещат подводни джунгли, така че учените трябвало да разчитат на хиляди различни записи и анализи.
В крайна сметка те успели да симулират подводното разпространение на океанските гори – оказало се, че общата им площ е между 6 и 7,2 милиона квадратни километра, което е повече от Амазонка и два пъти по-голямо от Индия.
По време на проучването учените успели също така да открият, че подводните гори са много по-продуктивни от бързорастящите култури като ориз и пшеница. Според предварителните оценки на изследователите океанските гори произвеждат от 2 до 11 пъти (в зависимост от района) повече биомаса на единица площ от тези култури.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
Но океанските гори са не само загадъчни и красиви, но носят и ползи. Учените смятат, че цялата площ на подводните насаждения е в състояние да абсорбира същото количество въглероден диоксид като горите на Амазонка. В бъдеще учените се надяват да разберат как подводните гори могат да смекчат ефектите от изменението на климата и може би дори да помогнат за забавяне на глобалното затопляне.
Освен това учените виждат полза от тези подводни плантации за решаване на хранителната криза – темпът на растеж на горите в океана в бъдеще може да даде тласък на развитието на специални ферми за морски водорасли.
Учените са забелязали, че горите в океана са подложени на безпрецедентен стрес – 2400 гигатона парникови газове, които вече сме отделили, са погълнати от океана. Изследователите вече са забелязали, че край бреговете на Австралия, Канада и САЩ площите на морските гори постепенно се съкращават, което води до загуба на биоразнообразие.
В същото време топенето на морския лед и повишаването на температурите на водата в други региони показват, че в близко бъдеще там ще се разширят площите на морските гори. Учените са стигнали до извода, че именно тези морски обитатели ще играят ключова роля в решаването на климатичните проблеми в бъдеще.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Първата "тройна" Ла Ниня през този век прогнозират метеоролозите