Студената фаза на Южната осцилация – Ла Ниня – може да продължи до края на 2022 г. – началото на 2023 г., се казва в прессъобщение на Световната метеорологична организация. Ако прогнозите на метеоролозите се сбъднат, за първи път през този век Ла Ниня ще се наблюдава три последователни зими в Северното полукълбо.
Ла Ниня („момичето“ на испански) е студената фаза на Южната осцилация, която е противоположна на Ел Ниньо („момчето“) по отношение на ефекта си върху климата. Характеризира се с понижаване на температурата на повърхностните води в централната и източната част на екваториалния Тихи океан и усилване на пасатите в южната му част. Ла Ниня има охлаждащ ефект върху климата на нашата планета, който достига своя максимум през втората година след пика си.
Обикновено фазата на Ла Ниня смекчава последствията на Ел Ниньо, благодарение на което ниските слоеве на атмосферата се затоплят и се развиват обширни суши, например в Австралия, Индонезия, Филипините и Малайзия. Настоящата фаза на Ла Ниня продължава от септември 2020 г. Тя е оказала влияние върху развитието на тежката суша в Африканския рог (Етиопия, Кения, Сомалия) и южната част на Южна Америка, а също е довела до падането на валежи над средните в Югоизточна Азия и Австралия.
The @BOM_au has just issued a La Niña ALERT, meaning there is now a 70% chance of La Niña being declared later this year. If it is, this would be the first time on record we have seen 3 consecutive La Niña events coinciding with back-to-back negative IOD years. pic.twitter.com/q9hKMmsD4Z
— Ben Domensino (@Ben_Domensino) August 16, 2022
Световната метеорологична организация е обявила нова прогноза, според която настоящата фаза на Ла Ниня вероятно ще продължи през следващите шест месеца. Според тяхната прогноза през септември-ноември 2022 г. тя ще продължи с вероятност от 70 процента, а до февруари 2023 г. – с вероятност от 55 процента.
От юли до средата на август тази година се наблюдава засилване на интензивността на пасатите. Това от своя страна повлия на моделите на температурите и валежите, влошавайки ситуацията със сушите и наводненията в различни части на света. Според генералния секретар на Световната метеорологична организация Петери Таалас учените наблюдават изключителен случай, когато Ла Ниня продължава три последователни години. Това ще бъде първият път през този век, когато студената фаза на Южната осцилация обхваща три поредни зими в Северното полукълбо (три лета в Южното полукълбо). Ако това се случи, то "тройната" Ла Ниня ще бъде третата поред в цялата история на наблюденията.
Според метеоролозите независимо от устойчивостта на Ла Ниня в централната и източната част на екваториалния Тихи океан, върху температурата на въздуха през септември-ноември решаващо влияние ще оказват обширни области на морската повърхност с температури над средните в други райони. Поради това температурата на сушата ще бъде по-висока от нормалната. Това ще засегне и по-голямата част от Северното полукълбо. Очаква се дъждовете да бъдат типични за условията на Ла Ниня.
По-рано метеоролозите се научиха да прогнозират необичайни горещини в морето през сезоните. За тази цел те сравняват данните от наблюденията на времето с данните за възникването и продължителността на периоди на аномални горещини в морето през последните 30 години.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Морските горещи вълни са катастрофални явления, които зачестяват на фона на глобалното затопляне