През 2016 г. природните бедствия са причинили щети за над 175 милиарда долара. Германският застрахователен гигант "Мюних Ре" съобщи, че щетите са най-големите от 2012 г. насам. Въпреки, че финансовите щети са се покачили с 2/3 от миналата година, жертвите са 8 700 души, докато през 2012 са достигнали 25 400, съобщи БГНЕС.
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Според германската застрахователната агенция "Мюних Ре", най-разрушителните природни стихии от изминалата година са земетресенията на японския остров Кюшу през април и наводненията в Китай през юни и юли. Те са коствали 31 милиарда долара на Япония и 20 милиарда долара на Китай.
Северна Америка е понесла над 160 стихийни бедствия, най-много на брой от 1980 г. насам. През лятото на изминалата година наводненията в САЩ са коствали над 10 милиарда.
Ураганът "Матю" е отнел над 550 живота в Хаити и е причинил щети отново за над 10 милиарда долара. След като Канада се е преборила с опустошителни пожари заради високите температури и сушата през май, щетите са оценени на над 4 милиарда долара.
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Европа също не е била пощадена от природата – множество бури са причинили наводненията в Париж и в много германски градове, където щетите са калкулирани за над 6 милиарда долара. През изминалите 10 години наводненията са представлявали 21% от случаите на природни бедствия, докато тази година те достигат 34%.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Природните катаклизми през 2016 г. разкриват потенциалния ефект на глобалните климатични промени, но не всяко бедствие е породено от промените в климата, казва генералният директор на "Мюних Ре" Питъ Хоуп.
Над 70% от щетите, регистрирани от "Мюних Ре", показват, че хората масово не ползват застраховки. В Китай 98% от предметните загуби при наводненията са били незастраховани; в САЩ това са 75%, докато в Европа са само 47%.
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника