Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Половината от световния добив на мед е застрашен заради климатичните промени

30 април 2024, 17:08 часа • 2320 прочитания

Докато прогнозите за добива на медта, необходима за прехода към чиста енергия, спомагат за покачването на цените на силно проводимия метал до 2-годишни върхове, нов доклад подчертава рисковете за бъдещи доставки на суровината на фона на климатичните промени, предава Bloomberg.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Дори при оптимистичния сценарий с постигане на климатични цели през 2050 г. повече от половината медни мини в света ще бъдат в райони, изложени на риск от суша, който се счита за значителен, висок или екстремен, според доклад на PricewaterhouseCoopers LLP. За два други важни за енергийния преход метала – литий и кобалт, излагането на суша е дори по-високо – 74%.

ОЩЕ: Цената на медта покори нов 2-годишен връх

Цената на медта се повиши през последните месеци, надхвърляйки 10 000 долара за метричен тон, като ръстът тук е подхранван от залозите за наближаващ недостиг, докато мините се борят да отговорят на нарастващото търсене на електрически превозни средства, мрежова инфраструктура и центровете за данни. Изграждането на нови мини става все по-скъпо и трудоемко, а нарастващото внимание към ESG критериите също обезкуражава инвестициите.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Снимка: iStock

Прекъсванията, свързани с климата, биха добавили още един слой риск за доставките. Въпреки че ефектите от повишаването на температурите и променящите се метеорологични модели са широко документирани за селскостопанските стоки, въздействието върху минералите не е добре поручено. Медните мини в Замбия са изправени пред спад на електрозахранването, тъй като сушата пречи на водноелектрическите инсталации. В Чили недостигът на вода ограничи производството на мед през последните години, докато индустрията инвестира в използването на морска вода. 

ОЩЕ: Недостигът тласка цената на медта все по-близо до границата от 10 000 долара за тон

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

За всяка от деветте стоки в проучването на PwC най-малко 40% от предлаганите по света обеми са с произход от не повече от три държави. В случая с медта това са Чили, Перу и Китай, които носят над половината от добива на метала.

„Това означава, че ако изменението на климата се задълбочи, това може да има непропорционален ефект, защото добивът е ограничен географски“, предупреждава Ема Кокс, глобален ръководител по въпросите за климата в PwC UK. Не мисля, че всеки разбира зависимостите и въздействието на бъдеща промяна в климата“, добавя тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес