Април 2016 година попълни списъка на най-горещите – той се оказва най-горещият за цялата история на наблюдения, се казва в доклад на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА).
Досега 2016 година е била аномално топла – отклонение с повече от 1% от средния показател за 1951-1980 година се фиксира вече шести месец поред. Според прогнозите на учените тенденцията към повишение на температурите ще се съхрани.
Тази седмица ще бъдат публикувани и данните на Националното управление по океански и атмосферни изследвания на САЩ и експертите смятат, че последните 12 месеца ще счупят всички температурни рекорди.
"Това плаши. Не зная какво ще се случи по-нататък. Ние разбирахме, че Ел Ниньо (колебание на температурите на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан, въздействащо на климата) ще повлияе на ситуацията, но едва ли някой е очаквал подобен скок", казва метеорологът Ерик Холтхаус пред The Independent.
Според метеоролога за последната година глобалната температура се е увеличила с 25% от общия ръст от 80-те години на XIX век. Това влияе забележимо върху околната среда.
За последните 18 месеца около една четвърт от кораловите колонии в океана са започнали да страдат от обезцветяване поради окислението и повишението на температурите на Световния океан, бързо се топят морските ледове.
Метеорологът прогнозира, че рекордно високата температура ще се задържи между четири и шест месеца, отбелязва РИА Новости.