Управляващият активи за 1,6 трлн. долара Норвежки държавен инвестиционен фонд – най-големият в света, изостава от климатичните си амбиции. Гигантът не подкрепя множество предложения на акционери, които настояват петролните компании да намалят своите емисии от парникови газове, сочи доклад на неправителствена организация.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Фондът е създаден през 90-те години с цел да инвестира излишните приходи от петролния и газов сектор на Норвегия. От 2022 г. неговата цел е 9 000-те компании, в които инвестира в световен мащаб, да постигнат нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г., в съответствие с Парижкото споразумение относно именението на климата.
Като част от стратегията, ръководството на фонда – в лицето на Norges Bank Investment Management (NBIM), задава очакванията към корпоративните бордове по отношение на климатичните промени и гласува на общи събрания по този въпрос.
ОЩЕ: Най-големият инвестиционен фонд в света спечели 109 милиарда долара за тримесечието
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
От NBIM казват, че работят с компаниите по най-различни начини, в това число чрез гласуване на предложения на акционерите, а в тежки случаи може да се отказват от компаниите, ако те не реагират.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Фондът обаче изостава от тази своя амбиция, според доклад на норвежката неправителствена организация Framtiden i vaare hender (Бъдещето в нашите ръце), с който са се запознали от Reuters.
Снимка: iStock
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
В доклада се анализират гласуванията във фонда през миналата година по 16 резолюции за климата в 9 петролни компании, сред които BP, Shell TotalEnergies, Chevron и ExxonMobil.
Анализът установява, че фондът е подкрепил седем подобни резолюции и е подкрепил стратегии, които според организацията, са „вредни за климата“ в останалите девет от тези 16 случая.
„NBIM понякога се противопоставяше на критичните резолюции за климата по време на годишните общи събрания. Това несъответствие между ангажиментите на NBIM относно климата и това как, всъщност фондът гласува е сигнал за една празнина в действията“, се казва в доклада.
ОЩЕ: Най-големият пенсионен фонд в света отчете рекордна печалба
Как гласуват от фонда?
От NBIM са гласували срещу всички резолюции за климата на годишните общи събрания на четири големи петролни компании – BP, Shell, TotalEnergies и Marathon, които са отбелязани от ръководената от акционери инициатива CA100+, която се бори за това най-големите замърсители да се справят с емисиите си.
„Това че NBIM не е одобрила климатичните резолюции в тон с международно договорените цели подкопава ролята на фонда на надзорник на устойчивите финанси“, се казва още в доклада.