Световните лидери ще обсъдят борбата с изменението на климата на Конференцията на ООН COP27 в Египет, която започва днес. ООН заявява, че напредъкът в намаляването на емисиите, причиняващи глобалното затопляне, е "крайно недостатъчен" от миналогодишната среща на върха в Глазгоу насам.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Планетата вече се е затоплила с 1,1 градуса по Целзий от прединдустриалните времена и според учените повишението трябва да бъде ограничено до 1,5 градуса до 2100 г., за да се избегнат най-тежките последици. Експертите обаче прогнозират, че продължаването на сегашната политика ще доведе до повишаване на температурата с 2,8 °C през този век.
Бедните страни настояват за финансова компенсация от богатите държави, отговорни за повечето емисии. За първи път климатичните компенсации влизат в дневния ред на конференцията.
"Това създава за първи път институционално стабилно пространство в официалния дневен ред на COP и Парижкото споразумение за обсъждане на належащия въпрос за необходимото финансиране за справяне със съществуващите празноти, отговарящо на загуби и вреди", заяви председателят на COP27 Самех Шукри по време на откриващия панел.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Президентът на САЩ Джо Байдън, френският президент Еманюел Макрон и други световни лидери ще присъстват на срещата на върха тази седмица. Тя се провежда от 6 до 18 ноември в Шарм Ел Шейх.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ръководителят на ООН Антониу Гутериш заяви, че в някои страни последиците вече са "опустошителни", а светът е на път да се окаже в катастрофа.
Британският премиер Риши Сунак ще призове за "глобална мисия за чист растеж" – той ще говори по-късно на срещата на върха.
ОЩЕ: Доклад на ООН: Последните 8 години са били най-горещите в историята
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята