Температурите се повишиха с 10 градуса по Целзий над средните през юни в голяма част от Сибир, където почвата е вечно замръзнала. Това се случва в последния месец, белязан от адска жега. Или с други думи, говорим за най-топлия юни в световен мащаб, съобщава Мрежата за наблюдение на климата на Европейския съюз, цитирана от агенция France Presse.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Арктически часови температурен рекорд за месеца - 37 градуса по Целзий - беше поставен на 21 юни край Верхоянск в Североизточна Русия, където метеорологичната станция регистрира температурните аномалии, уточнява Службата за изменение на климата "Коперник" (C3S).
Часовият рекорд - средно за 60 минути - беше с един до две градуса над регистрираните преди това арктически максимуми през 1969 и 1973 година.
Топлото време в големи участъци от Сибир от януари, в комбинация с ниска почвена влажност, е допринесло за възраждането на горските пожари, които опустошиха региона миналото лято. И броят, и интензитетът на пожарите в Сибир и части от Аляска се е увеличил от средата на юни, което води до най-високите въглеродни емисии за месеца - 59 милиона тона CO2 - откакто започват рекордите през 2003 г.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
"Миналата година вече беше доста необичайно и рекордно откъм пожари лято в Арктическия кръг", казва Марк Парингтън, старши учен в Службата за наблюдение на атмосферата "Коперник" на ЕС (CAMS), предупреждавайки за "интензивна активност" през следващите седмици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В световен мащаб юни 2020 г. беше с повече от половин градус по Целзий по-топъл от средното в периода 1981-2010 г. за същия месец и наравно с юни 2019 г. като най-топлия регистриран досега, посочват експертите, пише още БГНЕС.
Сибир и Арктическият кръг са предразположени към големи годишни температурни колебания, но постоянството на тазгодишното топло време е много необичайно, заяви директорът на C3S Карло Буонтемпо.
Въглеродна бомба за вечната замръзналост
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
"Тревожното е, че Арктика се затопля по-бързо от останалия свят", каза ученият в изявление. В Арктическия регион средните температури са се повишили с повече от два градуса по Целзий от средата на 19. век - двойно повече от средната стойност в света.
Въпреки по-ниските от средните температури в западните части, целият Сибир - по-голям от Съединените щати и Мексико заедно - беше над 5°С над нормата за юни.
Омекването на някога твърдата вечна замръзнала почва - простираща се в Сибир, Аляска и Северна Канада – променя условията на живот на местните жители и заплашва промишлената инфраструктура, особено в Русия.
До масовия разлив на дизелово гориво в близост до град Норилск, Русия, се стигна, когато в края на май резервоар на електроцентрала, построена на започнала да се топи вечно завръзнала почва, се срина. "Широкото размразяване на вечно замръзналата земя се предвижда за този век", пише и в доклад на научната група на ООН за климата от миналата година.
"По-голямата част от арктическата инфраструктура е разположена в региони, където се очаква да се засили затоплянето на вечно замръзналата почва до средата на века", предупреждават още учените.
Освен това почвите в района на вечно замръзване в Русия, Аляска и Канада държат два пъти повече въглерод - най-вече под формата на метан и CO2 - в сравнение с атмосферата - над 1,4 трилиона тона. Един тон въглерод е еквивалентен на 3,65 тона въглероден диоксид.