Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жега и влажност ни убиват по-лесно, отколкото си мислехме

10 март 2022, 08:55 часа • 3775 прочитания

В напълно суха среда тялото ни може да понесе относително безболезнено температура от 50°C. Но при 100% влажност този праг пада до 31°C. При по-високи температури (и продължителна влажност) човек го очаква топлинен удар. Такива резултати показва ново изследване, публикувано в Journal of Applied Physiology. Според учените при дълъг престой в такива условия смъртта е неизбежна.

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Тъй като изменението на климата води до прекомерно глобално затопляне и изпаряване на водата, увеличавайки топлината и влажността на нашата атмосфера, заплахата от превишаване на температурните прагове става по-вероятна, особено в тропиците, отбелязват изследователите.

„Ако знаем какви са тези горни граници за температура и влажност, можем по-добре да подготвим хората, особено тези, които са по-уязвими, преди гореща вълна“, казва Лари Кени, физиолог от Пенсилванския университет.

В новото изследване учените тествали въздействието на влажния топлинен стрес върху младите хора. Прагът от 31°C при 100 процента влажност е с четири градуса по-нисък, отколкото предполагали предишните теоретични модели. Учените смятат, че за възрастните хора този праг може да е още по-нисък.

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

За разлика от горещия и сух климат, тялото ни може да понася много по-трудно горещ и влажен климат. Причината е, че при 100 процента влажност потта не охлажда тялото ни.

Учените привлекли група от 24 здрави хора на възраст от 18 до 34 години. Те били помолени да погълнат мъничко записващо устройство, което измервало вътрешната телесна температура и предавало данните на изследователите. След това доброволците влизали в камера с контролирани нива на температура и влажност.

По-късно участниците били помолени бавно да въртят велоергометър, докато температурата и влажността в камерата постепенно се повишавали. Когато тялото на участника вече не можело да поддържа вътрешната температура, експериментът бивал прекратен.

Средно в такива условия критичните температури на „мокрия термометър“ варирали от 30°C до 31°C, макар че биха могли да са малко по-високи, ако човекът се намирал в пълен покой и не се движел.

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)

Учените сега се надяват да повторят тези изследвания сред по-възрастни участници, но фактът, че този праг е по-нисък в сравнение с предишните оценки дори за младите и здрави хора, предизвиква безпокойство, пишат авторите на изследването.

Климатолозите смятат, че към края на века в Пакистан, Индия и някои части от Югоизточна Азия, Персийския залив и Централна Америка максималното ниво на влажност при температури над 35°C ще се среща все по-често.

Жертвите на топлинен удар често не изпитват жажда и следователно не пият вода. Потенето вече не може да спаси човека, защото в организма не е останала влага, която той би могъл да пожертва. В този момент слаб човек може да получи сърдечен удар, а при по-издръжливите след известно време започва стесняване на зрителното възприятие, възникват халюцинации и понякога хората започват да разкъсват дрехите си, които – поради възбуждането на нервните окончания – започват да изглеждат като направени от шкурка.

„Нашите резултати показват, че в региони с висока влажност трябва да започнем да се тревожим дори за младите, здрави хора, когато температурата на „мокрия термометър“ надвиши 31 градуса. Климатът се променя, така че ни очакват все по-тежки горещи вълни. Населението също се променя, така че ще има повече възрастни хора. Ето защо е много важно да се проучи сливането на тези две променливи“, заключава Кени.

Еволюцията е дала на човешкия организъм два начина да се освобождава от излишната топлина: първо, кръвоносните съдове се разширяват, пренасяйки топлина към повърхността на тялото и по-нататък в околното пространство, и второ, върху кожата се повява пот, охлаждайки я при изпарението. Когато тези механизми не работят, човек умира.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес