Популацията от бобри в Аляска и в други части на Арктика през последните години се е увеличила значително. Затоплянето и топенето на вечно замръзналите територии са им създали комфортни условия за живот и миграция в региона. В резултат на това бобрите допринасят за още по-голямо топене, смятат учените, които са публикували резултатите от своите изследвания в списание "Environmental Research Letters", предаде БГНЕС.
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
През последните десетилетия бобрите са започнали да се разпространяват из Арктика, което се дължи както на глобалното затопляне, така и на факта, че никой не ги преследва. Гризачите се възползвали в максимална степен от предоставената им възможност, а популацията им се увеличава експоненциално, твърдят учените.
Климатолозите предполагат, че до края на XXI в южната част на Сибир и в Аляска ще изчезне около една трета от вечно замръзналите територии. В резултат на това ще се отдели огромно количество замразена органична материя, която се е натрупала в замръзналата почва в продължение на няколкостотин хиляди години. Микробите бързо ще я разложат, вследствие на което ще се отделят големи количества метан и въглероден диоксид. Освен това засушаването на Арктика като следствие от топенето на вечно замръзналите територии, ще доведе до възникването на по-чести стихийни пожари, които също ще унищожат тези запаси от органична материя.
Всичко това ще се отрази негативно не само на природата, но и на живота на хората в полярните райони и в умерените ширини. Преди година климатолозите заявиха, че размразяването ще засегне повече от 70% от инфраструктурата на полярните градове. Това ще се случи независимо от това как ще протича битката с глобалното затопляне в бъдеще.
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
В хода на изследването станало ясно, че в тези глобални климатични процеси изненадващо участие имат ... бобрите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Още: Екологичната цена на интернет - няма селфи без емисии (ГРАФИКИ)
Изучавайки спътникови снимки в на територии в западната част на Аляска за последните 20 години, учените забелязали, че езерата и другите малки водоеми са се увеличили значително. Оказало се, че половината от тези водоеми са построени от бобри. Гризачите откривали котловините на стари езера, които били пресъхнали още преди ледниковия период, и започнали да строят в тях язовири, които отново се напълнили с вода. Това довело не само до увеличаване количеството на новите езера, но и ускорило топенето на вечно замръзналата земя под дъното на някогашните сухи котловини, които сега са пълни с топла вода, благодарение на бобрите.
Учените предполагат, че подобни процеси се наблюдават не само в Аляска, но и в Канада и в други евразийски региони с вечно замръзнала почва.
Всичко това може да ускори топенето и да доведе до верижна реакция, благодарение на което замръзналите територии може напълно да изчезнат. Този факт трябва да се отчита при прогнозиране бъдещето на Арктика и начина, по който ще се промени обликът ѝ през следващите десетилетия.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването