Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хората – създатели или унищожители на биоразнообразието?

30 юни 2016, 09:20 часа • 1945 прочитания

Всички сме запознати с това какви са последствията от дейността на човека, особено изчезването на цели животински видове. И въпреки, че го очакваме, това не е единствения ефект от дейността ни, който рефлектира върху животинското царство.

Според ново проучване, хората причиняват бързата еволюция и появяването на нови животински и растителни видове. Изследването, ръководено от университета в Копенхаген, дава много примери за процеса на видообразуване, където човешката дейност води до създаването на нови видове. Процесът може да се осъществи по случайност, чрез появата на нови екосистеми като градска среда, или чрез опитомяване на животни и растения.

Неестествени селекции, причинени от лова например, могат да доведат до появяването на нови характеристики в животните, което в крайна сметка може да доведе и до създаването на нови видове. Съзнателното или случайно мигриране на видовете може да доведе до хибридизация с други видове.

Един пример за такива животни е лондонския подземен комар. Този вид комар се адаптира към околната среда на подземната железопътна система в Лондон и създава своя колония.

„Перспективата за „изкуствено“ създаване на нови видове чрез дейността на човека е малко вероятно да предизвика усещането, че могат да се компенсират загубите от „естествени“ видове“, казва водещият автор на проучването д-р Джоузеф Бул.

“Ние също така виждаме примери за опитомяване. Според едно скорошно проучване, поне шест от 40-те най-важни земеделски култури се смятат за изцяло нови“, добавя д-р Бул.

„Въпреки, че не е възможно да се определи точното количество на видообразуваните събития, които са причинени от човешката дейност, влиянието е потенциално значително“, се казва в проучването.

„В този контекст „броя на видовете“ се превръща в незадоволително изследване на тенденциите за опазване, тъй като не отразява много важни аспекти на биологичното разнообразие“, каза професор Мартин Марон от Университета на Куинсланд.

„Постигането на неутрален резултат за броя видове не може да се счита за приемлив, ако притеглим дивата природа срещу еднородните опитомени видове.“

„Въпреки това, като се има предвид изчезването, видообразуването може да се окаже важно в разработването на по-добро разбиране на нашето въздействие върху глобалното биоразнообразие.“

Изследователите предупреждават, че текущото изчезване на видове скоро може да доведе до шести период на масoво изчезване.

Източник: Dailymail.

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес