Мерките на ЕС имат за цел защита на водните ресурси, улесняване на повторното използване на водата и справяне с течовете във водоснабдителните мрежи, съобщават от Европейската комисия в Twitter.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Причината за тези мерки са данните, че тази година Западното Средиземноморие е изправено пред ниското течение на реките и реколтата по-рано от всякога. ОЩЕ: Отстраниха държавен служител в Индия, източил резервоар с вода, за да извади смартфона си (ВИДЕО)
Droughts are one of the most visible effects of climate change.
— European Commission (@EU_Commission) June 20, 2023
This year, the western Mediterranean faces low river flows and crop yields earlier than ever.
Our EU measures aim to protect water resources, facilitate water reuse and address leakage in water supply networks.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Въпреки че се счита, че по-голямата част от Европа разполага с подходящи водни ресурси, недостигът на вода и сушите са все по-чести и широко разпространени в ЕС. В някои региони тежестта и честотата на сушите могат да доведат до ситуации на недостиг на вода, докато прекомерната експлоатация на наличните водни ресурси може да влоши последствията от сушите. Очаква се по-нататъшно влошаване на водните ресурси в Европа, ако температурите продължат да се повишават в резултат на изменението на климата, прогнозират на сайта на ЕК по темата за предотвратяване и смекчаване на недостига на вода и сушите в ЕС. ОЩЕ: Историческото екологично споразумение стигна до гласуване в ООН
Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)