Древният град, основан от Александър Велики, потъва с безпрецедентна скорост

08 март 2025, 08:00 часа • 3084 | прочитания

Историческият египетски град Александрия се руши поради покачващото се морско равнище, установиха учени. През последното десетилетие скоростта, с която сградите се срутват по крайбрежието на древния град, се е увеличила от около една на година до цели 40 на година, според изследване, публикувано в списание Earth's Future.

През последните 20 години 280 сгради в този 2300-годишен пристанищен град – известен като родното място на Клеопатра и древния дом на прочутата Александрийска библиотека – са се разрушили поради брегова ерозия, а още 7000 са изложени на риск от разруха в бъдеще, сочи изследването. Само между 2014 и 2020 г. 86 сгради са унищожени напълно, а 201 са се срутили частично, което е станало причина за 85 смъртни случая, пише Live Science.

ОЩЕ: Висока сграда в Египет се срути, има хора под развалините (СНИМКИ)

„Истинската цена на тази загуба се простира далеч отвъд тухлите и хоросана“, казва съавторът на изследването Есам Хеги, учен по водите в Инженерния факултет Витерби към Университета на Южна Калифорния. „Свидетели сме на постепенното изчезване на историческите крайбрежни градове, като Александрия бие тревога. Това, което някога изглеждаше като далечни климатични рискове, сега е настояща реалност.“

Бреговата линия на Александрия е претърпяла значителни промени, като западният и източният бряг са се оттеглили драстично между 1935 г. и 2022 г. Essam Heggy and Sara Fouad

Разрушаването на крайбрежните сгради е резултат от покачването на морското равнище и последващото навлизане на морска вода в земята под града. Тъй като солената вода пълзи по-навътре поради покачването на морското равнище, тя увеличава нивата на подпочвените води под сградите и друга инфраструктура и ерозира почвата. Това може да доведе до потъване на земята, което прави сградите нестабилни и изложени на риск от срутване. Освен това солената вода корозира стоманените армировки на основите на сградите, като допълнително отслабва конструкциите.

ОЩЕ: Подземен тунел, открит под египетски храм, може да отведе до Клеопатра

Средните глобални морски нива са се повишили с 20 до 23 сантиметра от 1880 г. насам, като покачването е с 10 см само от 1993 г. насам според Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA). Ако не се направи нищо за ограничаване на изменението на климата, морското равнище в САЩ може да се покачи с до 2,2 метра до 2100 г. в сравнение с нивата, наблюдавани през 2000 г.

Ниско разположените градове са изправени пред най-голям риск от ерозия и наводнения поради покачване на морското равнище, особено тези по източното крайбрежие на САЩ, западното крайбрежие и крайбрежието на Персийския залив според НАСА.

(a) Уязвимостта на шест градски района на Александрия се е увеличила през последните 10 години, където повечето срутени сгради са разположени на максимално разстояние от ~2 km от бреговата линия. (b) Процентът на сградите, които се срутват в шестте района на Александрия. Sara S. Fouad, Essam Heggy et al. / Earth's Future, 2025

„Нашето изследване оспорва общоприетото погрешно схващане, че ще трябва да се тревожим само когато морското равнище се покачи с един метър – казва Хеги. – Въпреки това, това, което показваме тук, е, че бреговете в световен мащаб, особено крайбрежията на Средиземно море, подобни на тези в Калифорния, вече се променят и причиняват срутване на сгради с безпрецедентна скорост.“

ОЩЕ: Градове в САЩ потъват с шокираща скорост, показват снимки на НАСА

Изследователите са картографирали срутени сгради около Александрия между 2001 и 2021 г. и са сравнявали сателитни изображения от 1974 до 2021 г. с карти на града от 1887, 1959 и 2001 г., за да определят покачването на морското равнище. Използвайки тези данни, те установили, че през последните няколко десетилетия бреговата ивица на Александрия е навлязла навътре с десетки метри, като някои региони изпитват 24 до 36 м ерозия на почвата годишно.

Учените са анализирали и химически изотопи в почвите, за да определят степента на ерозия на почвата.

„Нашият изотопен анализ разкри, че сградите се срутват от долу нагоре, тъй като проникването на морска вода разяжда основите и отслабва почвата“, казва съавторът на изследването Ибрахим Салех, учен по радиация на почвата в Александрийския университет. „Засегнати са не самите сгради, а земята под тях.“

ОЩЕ: Колко скоро ще потънат под вода Малдивите, Банкок и Маями?

Александрия в края на XVIII век. Luigi Mayer / Public Domain

Изследователите предлагат няколко начина, по които Александрия може да се подготви за предстоящото нашествие на морска вода. Тези стъпки включват изграждане на пясъчни дюни и други бариери по крайбрежието, повдигане на сгради и преместване на хората, които живеят в най-рисковите райони.

„Исторически градове като Александрия, които представляват люлката на културния обмен, иновациите и историята, са от решаващо значение за опазването на нашето споделено човешко наследство – заключава Хеги. – Тъй като изменението на климата ускорява покачването на морското равнище и ерозията на бреговете, защитата им не означава само запазване на сгради; става дума за запазване на това, което сме.“

ОЩЕ: Изяден ли е Александър Велики от акули?

Александрия е проектирана от Дейнократ, който придружавал Александър Велики още от Тракия. След като Александър завладява Египет, той харесва естествено защитеното пристанище близо до остров Фарос и се разпорежда там да се построи град.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес