Френските метеоролози смятат, че до 2050 г. вълната от летни горещини в Париж може да продължи до 60 дни, каза Ани Жиро, генерален директор на Парижката агенция за климатичните промени пред РИА Новости.
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Температурният рекорд за Франция беше счупен на 28 юни: термометър в град Карпентрас (департамент Воклуз) в югоизточната част на страната е показал + 44.3 по Целзий. Предишният температурен рекорд беше поставен в континенталната част на Франция на 12 август 2003 г., когато температурата беше + 44.1 в общините Сен Кристол и Консерак.
"Топлинната вълна, която премина през 2003 г., отне 17 хиляди живота ... След това научихме много. Що се отнася до вълната от тази година, тя започна през юни, а това обикновено се случва през август. Според прогнозите на метеоролозите, до 2050 г. в Париж да бъде от 10 до 60 дни изключително горещо в периода от юни до септември", каза Жиро.
Тя припомни, че Париж преживява топлинни вълни през 2015, 2016, 2017 и 2018 г. и е бил подготвен за настоящата вълна. "Метео Франция" предупреди за горещината десет дни преди това и кметът увери гражданите, че градът е готов", каза Джиро.
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Правилото в Париж е, че без значение къде е човек, той трябва да стигне до хладно място в рамките на 7 минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Още: Екологичната цена на интернет - няма селфи без емисии (ГРАФИКИ)
"Смъртните случаи през 2003 г. показаха, че под влиянието на топлината хората започват да мислят зле и затова могат да се окажат в смъртоносна ситуация или да не се обадят за помощ, или да не извършат елементарни действия, които могат да спасят човешки животи. Спасителни центрове има в училища, църкви, паркове, социални центрове", казва Жиро.