Все повече животински видове, застрашени от изчезване, получават статут на застрашен вид. Този статус помага, но в никакъв случай не е гаранция за озеляване, тъй като отделните държави не могат да предприемат достатъчно мерки навреме. Затова, за съжаление, в днешно време животни и растения изчезват по-бързо от всякога, пише ДПА, цитирана от БГНЕС.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Популацията на слоновете, например, намалява от десетилетия насам, след като хората ги убиват заради бивните им. Акули биват убивати заради перките - любима съставка на супите в части на Азия, като килограм от тях струва около 80 евро.
И двата вида са застрашени от изчезване.
В събота, обаче, те получиха най-високото ниво на защитен вид на 13-ата конференция на Конвенцията на ООН за миграционните видове в Гандинагар, Индия.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
130-те страни, подписали документа за опазването на тези два вида, сега ще трябва да забранят и криминализират убийствата на слонове и акули, както и на други видове животни от списъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ралф Сонтаг от Международния фонд за хуманно отношение към животните е доволен от решението, но също така предупреждава, че дори при този статут на защитен вид, оцеляването на тези слонове и акули не е гарантирано.
Доклад на ООН от 2019 г. гласи, че 1 милион вида растения и животни са застрашени от изчезване, като основна вина за това имат хората. Според данните в доклада, популацията на 73 на сто от видовете животни с най-високо статут на застрашеност все още намалява.
Според експертите и защитниците на животни, регулациите в много страни са благосклонни към икономическите интереси и дават приоритет на големия риболовен сектор, вместо да опазват изчезващите видове.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Така например, редица държави не се присъединяват към въпросното споразумение за опазване на изчезващите видове - например САЩ, Китай, Русия или Япония.
Последни новини за това как се отразяват климатичните промени на Земята ще НАМЕРИТЕ ТУК.