Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2019 г. е била най-горещата в историята на Европа

22 април 2020, 12:55 часа • 2412 прочитания

Миналата година беше най-горещата в историята в цяла Европа, тъй като температурните рекорди бяха сринати от серия от екстремни горещи вълни на целия континент. Това сочат резултати от сателитно наблюдение на повърхността на Стария континент на Европейския съюз.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

В своя годишен доклад за състоянието на климата Службата на ЕС за изменение на климата „ Коперник” (C3S) посочва, че 11 от 12-те най-топли години на континента са регистрирани от 2000 г. насам, тъй като емисиите на парникови газове продължават да нарастват, предаде БГНЕС.

Топлите условия и летните горещи вълни допринесоха за широкото засушаване в цяла Южна Европа, докато районите на Арктика бяха с близо един градус по Целзий по-горещи от типичната година.

Като цяло температурите в цяла Европа са били с 2 градуса по-високи през последните пет години, отколкото през втората половина на XIX век, показват данните на C3S.

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

2019 г. в световен мащаб беше втората най-гореща – с изключение само за 2016 г.- година, която преживя изключително силно затопляне поради Eл Ниньо.

Някои части на Европа през миналата година преживяха периоди с до 4 градуса по-горещи от историческата базова линия, а топлинните вълни - особено през юни и юли – регистрираха температурни рекорди във Франция, Германия и Великобритания.

Парижката климатична сделка задължава нациите да ограничат покачването на глобалната температура до "доста под" 2градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

За да направят това и да остане надежда за постигане на по-амбициозното ограничение на споразумението до 1,5 градуса затопляне, ООН казва, че емисиите от използването на изкопаеми горива трябва да падат с 7,6 процента годишно до 2030 г.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Въпреки че се очаква нивата на въглеродно замърсяване да спаднат значително през 2020 г. поради икономическото забавяне от пандемията COVID-19, има опасения, че емисиите ще се увеличат, след като бъде намерена ваксина.

Темата продължава и в нашия блог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес