Ако парламентарните и европейските избори не са 2 в 1 и бъдат насрочени за две последователни седмици, ще бъде доста трудно.
Още: "Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски!"
Това мнение изрази пред БНР Веселин Тодоров, изпълнителен директор на "Сиела Норма" – фирмата, която обезпечава машинното гласуване.
Още: Шефът на "Сиела норма": При избори 2 в 1 ще имаме машинно гласуване, при различни дати - трудно
"Винаги сме пледирали изборите да са през 2 седмици, но не се чува това. Приемаме, че обществото иска по-бързо да стават нещата. Ще се справим, но ще е доста напрегнато", обясни той за зареждането на новите бюлетини между понеделник след първия вот и петък, когато машините трябва да бъдат върнати обратно за следващото гласуване. Според Тодоров вариант е двете дати да бъдат 9 и 23 юни.
Още: Имахме сглобка с ГЕРБ, а изведнъж от гащите на Борисов излезе Пеевски
Още: Родната корупция няма пречка да се жени с чуждата корупция (ВИДЕО)
Той не изключва ЦИК да им възложи допълнителна софтуерна работа, например върху допълнителен екран, който да улесни комуникацията с избирателя.
"Най-старите флашки са отпреди 5 години – първите по-масови избори с машини. Останалите са на около 3 години и половина. Започва да минава гаранционният срок и нормалният срок, след който този тип памети започват вече да не са много надеждни. За целите на машинното гласуване те трябва да са в много добро състояние", поясни Тодоров.
Още: Продажбата на завистта щеше да донесе милиарди за България (ВИДЕО)
Още: Г-н Пеевски се опитва да се рециклира в българската политика
Още: При избори 2 в 1: Ще има ли машинно гласуване?
ЦИК подготвя осигуряването на нови флаш памети, има запитване към производителя, уточни той. "Става въпрос за 24-25 000 флаш памети, ако се закупят за абсолютно всички машини."
Още: Политиката на водене на всички нива е лекарите да станем продавачи в магазини ли?
Още: Договорът с "Боташ" е параграф 22
Хартиеният вот е доста по-ненадежден от машинния, но българският избирател иска да има хартиен вот, отчита Веселин Тодоров. По думите му, "независимо какво казват политиците или хора, които пледират, че животът трябва да се развива, много българи предпочитат този традиционен начин".
Още: Цеков: Опитват се да опетнят името ми с инсинуации, съшити с бели конци