Най-голямото изтичане на данни в историята на САЩ, ала филмът „Сноудън“, който разказва това, за малко да не се появи в киното, тъй като според режисьора му Оливър Стоун всички големи американски филмови компании са го отказали.
„Сноудън“ проследява историята на бившия консултант в Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, който разкри мащабите на шпионските програми на разузнаването в САЩ, пише БГНЕС.
Режисьорът Оливър Стоун, известен с острите си критики към американската политически върхушка, срещнал големи трудности да намери студио, което да заснеме филма.
Големите компании отхвърлиха проекта ми. Сценарият бе добър, бюджетът бе добър, кастингът също. Това положително бе автоцензура, смята режисьорът, който представи лентата си на международния фестивал Комик-Кон в Сан Диего. Според Оливър Стоун автоцензурата е сериозен проблем във филмовата индустрия и той пречи да бъдат разкрити много истини.
Независимата продуцентска компания Оупън Роуд Филмс накрая се съгласила да разпространи филма, чието излизане на екраните е предвидено за 16 септември в САЩ.
Оливър Стоун е закупил правата на книгата „Досиетата Сноудън“ (The Snowden Files) на британския журналист от в. „Гардиан“ и е използвал и книгата "Времето на октопода" на руския адвокат на Сноудън Анатолий Кучерена. Главната роля - на Едуард Сноудън - изпълнява Джоузеф Гордън-Левит.
Американските власти обвиниха Едуард Сноудън в шпионаж и кражба на принадлежаща на държавата собственост, след като сътрудникът на НСС предаде през 2013 г. секретни документи на журналисти. За едни предател, за други – герой, той сега живее в Русия, където получи през 2014 г. право да пребивава за срок от три години.