Денят на Европа е празник на Европейския съюз, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.
На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, той призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.
Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Страните, към които той се обръща, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си. На този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. „Декларацията на Шуман“ се счита за основата на днешна обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси.
През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Оттогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България Денят на Европа е обявен за отбелязване с Постановление № 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г.
Денят на Европа тази година ще бъде отбелязан със специално включване на живо в интернет под наслов „Заедно като един – Together as one”. По време на едночасов стрийминг от Виена 9 изпълнители от страни от ЕС ще изпълнят Деветата симфония на Бетовен, приета за химн на Съюза, за 9 минути, като си предават щафетата и всеки представи своя интерпретация в различен музикален стил.
Началото на живото излъчване е в 11.00 ч. (Виенско време) на 9 май. Братята Константин и Александър Владигерови са сред деветимата артисти, които от своите дневни ще поздравят гражданите на европейската общност, а стилът им на изпълнение ще бъде балкански джаз и класика.
Всеки от останалите осем творци ще изпълни „Одата на радостта“ в различен жанр в музиката - от класическа до поп, джаз, рап и др. Част от изпълнението ще бъде преведено и на жестомимичен език.
В едночасовата програма на живото излъчване са предвидени и oфициални изявления на Генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, на австрийските министър на външните работи - Александър Шаленберг и на изкуствата и културата - Улрике Луначек, както и кратки разговори на живо с артисти от целия ЕС относно европейската солидарност и справянето с живота в някои трудни моменти по време на самоизолацията.
Освен на Деня на Европа събитието е посветено и на 25 години членство на Република Австрия в ЕС, 70 години от прочитането на декларацията на Робер Шуман, 75 години от създаването на ООН, 250 години от рождението на Бетовен, както и солидарността и многостранността на ЕС.