Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съвети за почистване на силно загорели съдове

30 октомври 2021, 10:21 часа
Реклама

Дори и най-добрите готвачи могат да сгрешат от време на време и да изгорят тигана. Правенето на хиляди неща по едно и също време и мисленето за още хиляда повече понякога си казва думата, а последствията могат да бъдат понесени от нашите любими тигани. Сега, как да разрешим този инцидент, за да използваме отново тигана?

Прекалено бързото нагряване на млякото, разбъркването на тигана само от време на време или оставянето му без надзор са често срещани причини за изгаряне на храната. Това води до образуването на тъмен слой върху незалепващото покритие, което изглежда невъзможно за премахване. Тук трябва да се научим и да приложим някои трикове, за да не се разваля тигана докрай и по този начин да го възстановим в рамките на възможните мерки.

Най-известният трик, който няма как да не сте използвали, е да използвате препарат за съдове и топла вода.

Напълнете тигана с гореща вода, колкото да покрие цялата изгорена повърхност. Добавете 4-5 капки от обикновения сапун и разбъркайте сместа, за да разнесете сапуна във водата. След това сложете тигана на огъня и го оставете да заври. Оставете сместа да ври 10 до 15 минути и това ще освободи всички остатъци от дъното на тигана. След като заври съдържанието, отстранете го от котлона и го оставете да изстине за 20 минути. Хвърлете сместа и след това изтъркайте дъното с мека гъба, препарат за чинии и гореща вода, за да премахнете последните остатъци от изгорелия слой.

Белият оцет и содата за хляб също ще бъдат ефективни при премахването на остатъците от тигана.

За да започнете този процес на почистване, добавете достатъчно топла вода към изгорелия тиган, за да покриете дъното или изгорелите части. Изсипете 1 чаша бял оцет във водата и разбъркайте внимателно, за да се комбинират водата и оцета. Сложете съда със сместа на котлона и оставете да ври 10 минути. След като сместа заври, отстранете я от котлона и добавете 2 супени лъжици сода бикарбонат. Това вещество ще реагира с оцета и ще образува мехурчета, които помагат за разхлабването на изгорелия филм и остатъците. След като тигана се охлади, изсипете сместа от вода, бял оцет и сода за хляб и почистете тигана с гореща вода и препарат за съдове. Използвайте мека гъба или четка, за да изтъркате дъното на тигана, за да отстраните и последната следа от изгорелите остатъци.

Друго средство, което действа, е солта.

На дъното на изгорелия съд добавете пълна шепа сол, колкото да покрие дъното заедно с малко топла вода. Оставете поне 20 минути и след като това време изтече, изплакнете.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес