Отскоро стенните и подовите килими се наричат с една обширна и не много приветлива дума - прахоуловител.
Оказва се, че в една къща или апартамент такива са не само килимите, а има много повече такива неща. Грижата за тях не е толкова лесна, колкото изглежда, но всичко това се дължи на характеристиките на материалите и сложността на формите на тези предмети.
1. Плафони и абажури
Плафоните на настолни лампи, абажурите на аплици, подови лампи и стенни лампи - всички те натрупват много прах.
Грижата за тях не е толкова лесна, колкото изглежда. Ако това са изделия от стъкло и пластмаса, проблемът е решен. Абажурите от плат ще трябва да се почистват или перат, но този трик няма да работи с хартиените.
Поверия: Чистенето на дома след гости носи само неприятности. Ето в кой ден какво да чистите
2. Книги
Те служат не само като интериорна декорация, но и свидетелстват за нивото на културно развитие, същевременно събират целия домашен прах.
3. Пердета и завеси
Без значение как домакините гледат накриво подовите настилки, прахът се утаява върху завесите и пердетата не много по-малко, отколкото върху килимите.
Последните почистват с прахосмукачка от време на време, но предпочитат да не бъркат с пердетата до общото почистване в апартамента. Почистването с прахосмукачка е лесно, само е необходимо да вземете мерки, за да не засмуче машината нежната тъкан, защото лесно може да я увреди.
Никога не правете това при чистене, може да засегне ЗДРАВЕТО ви
4. Плюшени играчки
Друг източник на прах и други проблеми, които се превръщат в алергии и белодробни заболявания са плюшените играчки. Трябва да им намерите подходящо място, за да не се налага мечетата и възглавничките във формата на сърца да се перат по-често, отколкото искате.
Да не забравяме, че малките деца често си играят с тях и цялата мръсотия попада по ръцете и лицето им. За да не излагаме на опасност най-скъпото за нас, трябва по-често да ги почистваме или да ги държим на подходящо място, за да не се прашат допълнително.