Съществуват универсални методи, с които може да почистите всяка пластмасова туба.
Водна струя
Най-лесният начин да изплакнете вътрешността на тубата. Това няма да помогне срещу старите петна, но ще измие скорошните. Особено, ако напорът на водата е достатъчно силен.
Кранът се вкарва в гърлото на кутията под такъв ъгъл, че потокът да удря стената, покрита с плесен. Щом напълните половината туба, изливате водата. Повтаряте процедурата до пълно почистване. Обръщате тубата и оставяте водата да се отцеди – така ще изтекат и най-малките частици зеленикава плесен. Няма разлика между студена и топла вода - важно е налягането, а не температурата.
От бутилките за препарати можете да направите много неща (ВИДЕО)
Четка за съдове
Можете да почистите пластмасова туба с четка за съдове по следния начин.
Напълвате 1/4 от тубата с вода. Добавяте препарат за миене на съдове – 2-3 с. л. Разклащате силно тубата 5-10 минути. Търкате с четката. Изливате водата, изваждате четката и изплаквате обилно тубата.
Препарат за миене на съдове
Препаратът често се използва без четка за съдове.
Насипвате го в тубата. За такива с обем до 5 литра е достатъчна 1 супена лъжица, а за по-големи – 2 и повече. Наливате вода - по 1 литър на 1 супена лъжица препарат. Затваряте плътно тубата и я оставяте за 10 минути. Сетне я разклащате енергично поне 2 минути и я оставяте отново за кратко. Повтаряте процедурата общо 3 пъти, изплаквате.
Често в тубата заедно с препарата се сипват 50-100 г сол – за предпочитане едра морска.
Оцет
Трапезният оцет се използва за почистване на остатъци от масло. Но също се справя и с плесента. Пропорции – на 1 литър вода са достатъчни 3 с. л. 9-процентов оцет. Не трябва да добавяте повече - пластмасата поема острата миризма на оцета. Може да използвате и оцетна есенция, но не повече от 1 ч. л. на литър
Напълвате тубата с оцетния разтвор до горе. Затваряте я и разклащате бързо. Отворете я за 1 минута, оставяйки получения газ да излезе. Затваряте отново и я оставяте за 3 часа. Изпразвате и изплаквате няколко пъти, за да се отървете от остатъците и миризмата на оцет.
Предимството на оцета е, че също и дезинфекцира.
Сода
Содата за хляб е ефективно средство за почистване на пластмасови туби.
Сипвате сода за хляб в празна туба. Количеството зависи от обема - за 10-литрова туба трябва да вземете около 200 г. Наливате толкова вода, че да е 2 см над слоя сода. Затваряте и оставяте тубата за 3 часа. После я отваряте, пъхате малък парцал вътре и я затваряте отново. Разклащате я старателно в продължение на 10 минути.
Изпразвате тубата и внимателно я изплаквате под течаща вода, за да отстраните парченцата сода.
Суха коприва (или бял равнец)
В тубата насипвате сухи копривени листа - една шепа е достатъчна, но може и повече. Наливате около 2 литра топла вода, затваряте тубата и разклащате поне 3 минути. Оставяте я за половин час, след това разклащате отново и изплаквате.
5 успешни начина за почистване на пластмасови съдове
Калиев перманганат
Калиевият перманганат заедно с плесента премахва и неприятните миризми, „вкоренили“ се в пластмасата.
Разтваряте го във вода (пропорции - 1:10) и го наливате в тубата. Оставяте за 1 час, след което изплаквате под течаща вода.
Как да предотвратите появата на зелена плесен в пластмасова туба?
Вода в пластмасова туба съхранявайте в тъмен килер.
Не поставяйте пластмасова туба с вода близо до отоплителни уреди.
Избягвайте слънчевата светлина.
Не дръжте тубата отворена, за да не попаднат гнилостни спори в нея.
Не докосвайте отвора на пластмасова туба с ръце – по тях често са полепнали вредни гнилостни спори.
Не позволявайте на водата да "застоява" – тубата трябва да се използва в рамките на 2-3 седмици.