Експлоатацията на автомобил в градски условия има своите специфики. В повечето случаи това са кратки пътувания - до работата или магазина. Автомобилните производители обаче приравняват шофирането на къси разстояния с шофирането при тежки условия. Каква е причината?
Кратките пътувания до 10-15 километра имат пагубен ефект върху ключови компоненти на автомобила и могат да развалят двигателя и акумулатора. На първо място, при къси пътувания двигателното масло няма време да се загрее достатъчно и съответно лошо смазва частите на двигателя с вътрешно горене, което естествено намалява неговия ресурс.
Освен това, когато двигателят изстине, особено през студения сезон, вътре се събира конденз. Той няма време да се изпари и се натрупва в маслото, образувайки емулсия. При стартиране на двигателя на “студената" смес в горивната камера не е напълно развита, така че остатъците се отлагат върху буталната група и свещите, образувайки сажди.
При дизелови автомобили филтърът за твърди частици се почиства сам, когато изпускателната система се нагрее до определена температура. При кратки пътувания системата няма време да се загрее и филтърът може да коксува. Освен това, при движение на студен двигател разходът на гориво се увеличава с поне 15 - 20%.
По време на периоди с висока влажност - през есента и пролетта, в кабината се натрупва конденз, който няма време да се изпари при кратки пътувания. Това може да доведе до образуване на мухъл и окисляване на жиците на електрическата система.
Освен това шофирането на къси разстояния е вредно за акумулатора. Обикновено той се зарежда по време на шофиране. Това не се случва при кратки пътувания, така че една хубава сутрин колата може просто да не запали.