Британският производител Jaguar е готов със система, която ще контролира степента на умора при шофьорите. Технологията трябва да постави бариера на ”постиженията” на някои водачи, които смятат, че могат да прекарат дълго време зад волана, без да почиват.
Още: Прекалената зависимост от автомобили намалява нивата на щастие у хората
Още: Пътни камери започват да засичат пияни шофьори
От компанията припомнят, че последното постижение в областа на непрекъснатото бодърстване е експериментът на студента Ранди Гарднър, който успява да издържи без да заспи 11 денонощия и 24 минути. Това се случва още през 1964 г., като след това подобни рекорди не се вписват в Книгата Гинес, тъй като са опасни за човешкото здраве. Въпреки това доброволец от Австралия успява да издържи 18 денонощия, 21 часа и 10 минути без сън.
В Jaguar са на мнение, че именно заспиването зад волана е сред най-опасните сутации на пътя и са разработили система, която контролира умората при шофьра. Тя ще бъде особено полезна да тези, които предприемат дълги пътешествия. Системата работи в комбинация с функцията за удържане на автомобила в лентата на движение, като отчита всяко пресичане на линиите и по този начин фиксира възможната загуба на концентрация от водача.
Технологията следи непрекъснато за състоянието на шофьора, като го предупреждава със звуков сигнал, както и с визуално съобщение, което се изписва на приборния панел. Нивото на звука се покачва непрекъснато, така че водачът в един момент просто е принуден да вземе мерки – например, да спре и да си почине.
Още: Как да избегнем запотяването на стъклата на колата през зимата?
Още: Subaru изпревари Toyota и Lexus в класация за надеждност
С аналогична система - Attention Assist, разполагат и новите модели на Mercedes-Benz. Тя се активира от главното меню след комбинация от натискането на няколко прибора и работи при движение със скорост от 80 до 180 км/ч.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как ефективно и бързо да загреете автомобила си в студа
Още: Eлектромобилите се оказват по-подходящи за зимата от колите с ДВГ