Анкара преговаря с Volkswagen, за да убеди компанията да предпочете Турция пред България за новия си завод за Източна Европа, пише вестник "Сабах", цитиран от БГНЕС.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Наближава момента, в който германският автомобилен гигант ще обяви къде ще е новата поточна линия. А Турция и България се отличават като двата основни кандидата за инвестицията на германците.
Volkswagen обяви неотдавна, че моделите "Шкода Карок" и "Сеат Атека" ще бъдат произвеждани в нов завод в Източна Европа.
В интервю за "Зюдойче цайтунг" директорът на Президентската служба за инвестиции в Турция Арда Ермут обяснява защо неговата страна е за предпочитане. Според Ермут, Турция има предимство в това, че разполага с разработена автомобилна индустрия, което предполага наличието на обучени хора. Освен това Турция е пред България по отношение на логистиката, размера на пазара и възможността за износ в съседни държави, смята Ермут.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Турция се опитва да рекламира пред германците бивша индустриална площадка край Измир, използвана до 2001 година от Opel, която е свързана с железопътната инфраструктура на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
"Ние предлагаме уникална комбинация от опит в автомобилостроенето, пристанище, летище и железопътна връзка. Намираме се в отлична позиция, както в Турция, така и на Балканите, по отношение на логистика, работна ръка и доставки", казва Абдулвахап Олгюн от местната търговска камара.
Предишният опит за установяване на автопроизводство край Измир завърши със закриването на фабриката на Opel. Тя започна да произвежда коли през 1990 година и достигна до над 12 000 автомобила годишно производство. След като Opel започна да внася коли в Турция обаче, фабриката стана неконкурентоспособна и беше превърната в няколко склада за резервни части.