„Автопилотът ми едва не ме уби” – с тези думи започва разследване на германския вестник Handelsblatt, посветено на случващото се в „кухнята“ на Tesla. Изданието е получило 100 гигабайта данни от сървърите на Tesla, които са му изпратени от вътрешни лица, анализира ги няколко месеца и стигна до много неприятни заключения.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Кой, как и защо е изпратил вътрешните документи на Tesla на германски вестник не е известно. Самото разследване на Handelsblatt, публикувано на 25 май, е защитено, така че не получи веднага широка публичност. Файловете, получени от изданието, обхващат периода от 2015 г. до март 2022 г. и съдържат голямо разнообразие от данни - ведомости за заплати, банкови данни на клиенти, номера на социално осигуряване, вътрешни производствени и тестови доклади, оплаквания и много други.
Служителите на Handelsblatt са прекарали около пет месеца в анализиране на получените данни, като изпратиха много въпроси на Tesla, но вместо отговори от американската компания, получиха искане за изтриване на незаконно получени данни и заплахи за съдебни действия.
Основният фокус на разследването е върху системата за автопилот – данните показват, че положението с нея е много по-лошо от това, което се знаеше до момента. На няколко пъти вече беше съобщено, че автопилотът на Tesla нарушава правилата за движение и попада в инциденти, включително фатални. Националната администрация за безопасност на движението по пътищата (NHTSA) разглежда произшествия с електрически превозни средства Tesla с включен автопилот от 2021 г., като разследването все още не е приключило.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Handelsblatt разполага с повече от 3000 оплаквания на клиенти на Tesla за опасно шофиране с автопилот, включително 2400 оплаквания за проблеми с ускорението, 1500 оплаквания за проблеми със спирането, сред които има 139 случая на ненужно аварийно спиране и 383 случая на спиране пред фантомни препятствия. Всички те се дължат на поради неправилна оценка на пътната обстановка от изкуствен интелект. Има повече от хиляда истински инциденти поради неправилна работа на автопилота - самоуправляващите се електрически превозни средства излитат от пътя в канавка, блъскат се в стълбове, сгради и други автомобили.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Изтичането на лични данни на служители и клиенти може да струва на Tesla няколко милиарда долара. Проблемът обаче е друг - въз основа на информацията, с която разполагат, германските журналисти стигат до извода, че Илон Мъск управлява компанията в авторитарен режим, изисквайки резултати от служителите на всяка цена и опитвайки се лично да контролира всичко. Ускореното развитие на автопилота води до хиляди инциденти и десетки смъртни случаи, въпреки факта, че крайната цел - напълно самоуправляващ се автомобил, явно не може да бъде постигната на настоящия етап от развитието на човечеството.
Tesla е единствената голяма компания на планетата Земя, която официално няма отдел за връзки с обществеността (PR отдел), като това е решение на Мъск. Оказва се, че Tesla игнорира не само пресата, но и собствените си клиенти - анализ на вътрешни данни показва, че компанията наистина не обича да отговаря на писма, предпочитайки да отговаря устно на оплакванията и твърденията на клиентите, така че да няма доказателства.