Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Таксита, карани от роботи - какво ще спечели Tesla?

24 април 2019, 08:15 часа • 3081 прочитания

От технологичния гигант Tesla планират да пуснат първите роботаксита, като част от плановете им за мрежа за споделено автономно пътуване. Това стана ясно от изказване на самия Илън Мъск, по време на т.нар. "Ден на автономността"

Още: Китай произведе и продаде рекорден брой автомобили през 2024 година

Още: Защо ръчният режим на автоматика е полезен през зимата

"Уверен съм в предсказанията ми за това, че ще има автономни роботаксита поризведени от Tesla, през следващата година - не във всички юрисдиции разбира се, защото все още нямаме регулаторно одобрение навсякъде", заяви Мъск, без да навлиза в детайли по отношение на това, кои регулации визира. Той добави, че се чувства уверен, че компанията ще получи необходимите регулаторни одобрения по някое време догодина.

От Tesla възнамеряват да позволят на собствениците на автономни Tesla автомобили да се включат в тяхната мрежа за споделено пътуване, която се очаква да заложи на сходен бизнес модел като Uber и Airbnb. От приходите Tesla ще вземе за себе си 25% до 30%. Там, където няма достатъчна концентрация на Tesla автомобили, от компанията ще насочат повече от новите си роботаксита.

Плановете на Tesla за тази мрежа от автономни автомобили не са нови. От компанията на Илън Мъск говорят за тях от 2016 г. Всички нови превозни средства на компанията Tesla вече се произвеждат с персонализирани компютърни чипове, които правят възможно напълно автономното шофиране. Този детайл стана ясен от срещата с Мъск в понеделник. Дори в хардуерен аспект чиповете покриват всички изисквания, необходими за пълноценно и безопасно автономно управление. Важно е да се отбележи, че въпреки факта, че Tesla превозните средства са екипирани с комплект сензори (като например камери и радари за предно виждане), те не включват технологии като lidar и други технологии за светлинно засичане, които според други производители на автономни автомобили са от критична важност. Според Мъск обаче това са обречени технологии.

Още: Tesla за първи път задмина Audi

Още: Скрита функция в колата, за която малцина подозират

Предизвикателството, което все още компанията не е преодоляла в технологичен аспект, е софтуера. Мъск очаква този проблем да бъде преодолян в средата на идната година. "От сегашна гледна точка, след около година, да кажем година и три месеца, но през следващата година със сигурност, ние ще имаме над милион роботаксита по пътната мрежа", заяви той, допълвайки многократно, че за да стане реалност пускането на напълно автономните автомобили, са необходими регулаторни одобрения, въпреки, че не уточни за какви регулации става въпрос.

Понастоящем в закона в САЩ няма ограничения и регулации за автономни автомобили, само общи линии. И докато общия дизайн включва всичко, което е необходимо за нормалното ръчно управление - наличие на волан и педали например - е неясно как правителството може да ограничи дейността на Tesla. Не е изключена вероятността Мъск да визира местни или общодържавни закони, които регулират мрежите за споделено пътуване.

Автор: Георги Кацаров, Софтуерен университет

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес