Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шофьорските грешки при преминаване на „легнал полицай“

15 февруари 2023, 08:59 часа • 9444 прочитания

Всеки шофьор избира за себе си свой собствен начин за шофиране на неравности, опитвайки се да сведе до минимум отрицателното им въздействие върху окачването. Експертите от изданието NJcar посочва четири основни грешки, които водачите правят, когато преминават през изкуствени неравности. Става дума за „легналите полицаи“, поставени на места, където е необходимо да се намали скоростта на движение.

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

Много шофьори са се сблъскали със ситуация, при която през зимата не се виждат (или изобщо няма) маркировки и знаци, предупреждаващи за изкуствени неравности по пътя. Естествено, забелязвайки ги в последния момент, шофьорите рязко натискат педала на спирачката и влизат в неравностите с блокирани колела. Проблемът е, че при силно спиране теглото на автомобила се измества напред, в резултат на което предното окачване на автомобила получава сериозен удар.

Другата крайност е да караш през неравности с висока скорост. Някои шофьори смятат, че е по-добре да поддържат висока скорост от 60-80 км/ч при преминаване на подобно препятствие на пътя, тъй като, според тях, в този случай колата изпитва по-малко напрежение. Всъщност обаче е точно обратното. При високи скорости енергията на сблъсъка на колелата се увеличава многократно и се прехвърля върху основните елементи на окачването, които могат да се повредят.

Опасно е също преминаването на грапавините по диагонал. В този случай натоварването на окачването наистина е леко намалено. Но този метод има един съществен недостатък - риск от сблъсък с автомобил, движещ се в съседната лента, особено на хлъзгав път.

Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Неравностите са монтирани по цялата ширина на пътя, но бордюрът не винаги е ограничен. В тази ситуация шофьорите се опитват да ударят неравността само с едно колело. В този случай обаче върху окачването ще бъде приложено по-голямо натоварване само от едната страна (отколкото когато е ударено от две колела наведнъж), поради което неговите части могат да се повредят по-бързо.

Затова и експертите са категорични, че е най-добре изкуствените неравности да се срещат с предните колела едновременно и при ниска скорост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес