Алиансът Stellantis ще продължи да прозвежда автомобили в Русия чрез три от основните си марки - Peugeot, Citroen и Opel , докато все още има достатъчно части. Концернът няма намерение да спира работа в страна заради геополитическата ситуация в страната, обяви в интервю за CNN неговият главен изпълнителен директор Карлос Таварес
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
„Повечето от нашите доставчици са съсредоточени в Южна Европа и Северна Африка и засегнати проблемите са избегнати досега, но те са възможни заради глобални прекъсвания във веригите за доставки“, обясни Таварес.
Таварес добави, че Stellantis ще спазва всички санкции, които могат да повлияят на бизнес-процесите му. В момента алиансът произвежда редица модели в завода на PSMA Rus в Калуга, като той проектиран за 125 000 автомобила годишно. В същото време концернът притежава само 70 процента от предприятието, а останалите 30% са притежание на Mitsubishi притежава останалите 30 процента.
В момента PSMA Rus произвежда седаните от C-сегмент - Peugeot 408 и Citroen C4 Sedan, кросоувърите Mitsubishi Outlander и Pajero Sport, както и товарни ванове, микробуси и компактни ванове под марките Peugeot, Citroen и Opel. Веригите за доставки на повечето други компании, които присъстват на руския пазар.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Дейността си в Русия все още не са прекратили и някои японски компании, сред които са Suzuki, Subaru и Mitsubishi. Корейските марки Hyundai, Kia и Genesis също продължават да произвеждат и доставят нови автомобили за местния пазар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
В същото време големият губещ от ситуацията в страната е групата Renault, която притежава най-големия местен производител АвтоВАЗ. Акциите на френската компания спаднаха с 30% след началото на войната в Украйна, като два от заводите на АвтоВАЗ спряха работа заради прекъсването на доставки на компоненти.
Пазарът в Русия е вторият по важност за Renault Group, като това предизвиква сериозни притеснения сред инвеститорите. През миналата година концернът отчете приходи от 5 млрд евро от дейността си в страната, така че отказът от АвтоВАЗ ще струва доста скъпо на французите.