Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Range Rover Vogue 4,4 SDV8: Върховната лимузина (тест драйв)

07 април 2013, 16:27 часа • 83168 прочитания

Стане ли въпрос за луксозна лимузина, седан, SUV... изборът винаги опира до три-четири немски марки. Но въпросните марки (имената на които са ви ясни) сега нямат думата. Да, Porsche Cayenne е един от двата възможни конкурента на новия Range Rover, но той е изключително спортно ориентиран. Другият е Toyota Land Cruiser V8, който пък е в другата крайност: изключителен офроудър. Пресечената точка между тези три автомобила трябва да се търси в друга посока: и трите модела са се превърнали в култ. Успехът на Cayenne е най-мълниеносен и може би все още е спорно дали можем да го наречем култов. Без съмнение Land Cruiser е именно такъв – култов, какъвто е и Range Rover. И двата са с неоспорими оф-роуд способности, но Toyota продължава да залага на безспорната си висока проходимост, докато в основата на четвъртото поколение на Range Rover е залегнала друга презумпция: отлично пътно поведение, подсилено с върховен лукс и много висока проходимост извън пътя. Да, това е върховна лимузина, която предлага нещо повече – и върховни офроуд способности. На пръв поглед взаимно изключващи се качества, но това е единственият автомобил в момента, който ги съчетава перфектно.

ВИЖТЕ СНИМКОВАТА ГАЛЕРИЯ НА RANGE ROVER VOGUE
Каквото и да се каже за новия Range Rover - ще е малко и неизчерпателно. Вероятно ще породи и коментари от сорта „за тия пари бих си купил...“ или „истинският офроудър струва 10 000 лв., а не 200 000 и да получаваш аритмия от всяко прискърцване по лака от клоните на храсталаците...“. И вероятно тези коментари ще звучат резонно. В случай, че от контекста извадите само два факта: че Range Rover е SUV, който струва над 200 000 лв. Да, той е такъв и наистина струва 212 600 лв. Но: този автомобил е предназначен за богатите и е направен така, че да предложи на тези хора всичко, от което някога биха имали нужда. Дори и много повече. Защото Range Rover е най-луксозната SUV лимузина, която в момента се предлага на пазара. Реален конкурент ще има едва след появата на Bentley SUV, който ще струва два пъти повече.

Споменавайки Bentley, не мога да не направя и друг паралел. Повечето компании разчитат на историята си и век опит зад гърба си, за да създадат бляскавата аура около определен свой модел. Какъвто е случаят с Continental GT, при създаването на който дизайнерите черпят вдъхновение от 20-те години на миналия век, когато Bentley доминира в прословутото „24 часа на Льо Ман“.

 

Историята на Range Rover е изключително интересна и много по-къса. Животът си моделът започва през 1970 г., а за вдъхновение създателите му ползват друга легенда – Jeep Willis. Компанията-майка е Rover. Следва второто поколение през 1994 г., което е създадено с парите на BMW. През 2002 г. се появява третата генерация, създадена и развивана с парите на Ford, но планирана и разработена с парите на баварците. Вероятно закупуването на Range Rover от Tata през 2007-а е било шок за милиони по света, а скептицизмът по повод думите на Ратан Тата, че само ще „налива“ пари и ще остави дизайнерите с развързани ръце, е граничел с насмешка. Но един от най-богатите индийци не само удържа на обещанието си, а с неговите пари две от перлите в английската корона придобиха още по-бляскав вид: Jaguar се възроди с XF и XJ, а Land Rover буквално придоби нов облик с Evoque, а сега и с четвъртата генерация Range Rover. С нея компанията отвори витрината с трофеи, за да прибави още един – първият в света изцяло алуминиев SUV.

И като казвам изцяло алуминиев – нямам предвид само панели по купето, предния капак и някои други части. Самото шаси е с 39% по-леко от това на предишния модел, от където идва спестяване от цели 180 кг. Инженерите са стигнали дотам, че от алуминий са изработени подрамите за късото и дълго рамо на предното окачване и многораменното отзад. Дори спирачните бутала на предните Brembo апарати са изработени от въпросния материал. От него е вложено и в В-колоните, а долната, хоризонтално отваряща са „пикник маса“ от вратата на багажника, е изработена от SMC подсилен полимерен композитен материал. Всичко това е довело до намаляване на общата маса на Range Rover с до 420 кг! В този конкретен случай намалението е с 350 кг. Предишният Range Vogue SDV8 тежеше 2710 кг, докато новият модел е 2360 кг. Наистина забележимо, но не може да не се отчете фактът, че теглото на предишния е огромно, докато сегашната маса е съпоставима с тази на основните конкуренти. И все пак трябва да бъде отчетено сериозното инженерно постижение, което е довело до значително намаляване на разхода на гориво и нивата вредни емисии СО2.

 

Присъствието на пътя е един от основните фактори, който е изградил успеха на Range Rover. Поради тази причина е било абсолютно задължително това присъствие да се пренесе и в новия модел. Дали дизайнерите са се справили? Четири думи: „Справили са се. Блестящо.“ Всъдеходът запазва общия силует, като интерпретира новият дизайнерски език на марката, представен ни с Evoque. Приликите все пак не са много, каквито вероятно ще бъдат между Evoque и RR Sport. Но това е добре, тъй като Range Rover е топ моделът в гамата. Любопитното е, че той изглежда много по-голям от предишното поколение, но в действителност размерите им са почти идентични, като най-съществената разлика е увеличената с 28 мм дължина. И въпреки това Range изглежда огромен на пътя, а появилият се в един момент пред мен ML (предишния модел) приличаше на хечбек от сегмент С спрямо кралската машина, в която седалищната част на гърба ми имаше удоволствието да се разполага удобно в продължение на цял ден.

Един от най-любопитните факти в дизайна за мен са някои отделни елементи, които в други модели (а и в предишния Range) имат само декоративна функция, но не и тук. Такива например са плоските защитни панели под пода и радиаторната решетка, в която са монтирани активни въздуховоди. Те се затварят, когато двигателят не се нуждае от допълнително охлаждане, а целта пред споменатите елементи е оптимизиране на аеродинамиката и намаляване на коефициента на челно въздушно съпротивление, който е сведен до 0,34. С тази цел и самата предница и челно стъкло са по-скосени. Естествено тук са и декоративните „хриле“ в предните врати, но тяхната функция е просто да се продължи визуалната връзка с предишния модел.

Някак си пестеливо дизайнерите са подходили в оформлението на задницата на автомобила. Стоповете са вертикални и подобно на фаровете отпред – захапват част от калниците. На мен обаче ми изглеждат някак малки на фона на общите размери на Range Rover. Другото открояващо се в тази част е скосеният под, който е важен елемент при офроуда и особено при преминаването на големи препятствия. И с тези два елемента се изчерпва всичко, което може да се каже за задницата

 

Интериорът обаче е този, който буквално те кара да се влюбиш в новия Range Rover. Моментът, в който отворих врата бе решаващ за това да започна да наричам RR лимузина. И причината не е многото кожа, алуминиеви или дървени апликации (не че не ги оценявам). Причината е техно средата, в която се покатерваш и удобно се разполагаш в дълбоката седалка. От пръв поглед е ясно, че тук е свършено изключително много работа и общите черти с предишния модел избледняват. Дигитализирането започна в Range Rover III и TFT дисплея, но сега дигиталната ера е обхванала всичко и най-вече приборното табло, което е изцяло дигитално. Най-силно впечатление прави фун-шуй подредбата на централната конзола и премахването на поне половината от копчетата и бутоните от предишния модел. В него ти трябваше поне половин час оглеждане преди да потеглиш, докато сега всичко е коренно различно. Освен че изглежда изключително модерен, за водача е много по-лесно да се ориентира в контрола на всички системи. Големият 8-инчов сензорен дисплей (който видяхме в Evoque) е интуитивен за работа, предлагайки най-разнообразни функции. Под него се намират контролерите на климатичната система, а върху тунела, разделящ предните седалки, са разположени скоростният лост, опа, извинявам се, познатият ни от Jaguar Gear Selector (голям кръгъл бутон, който се повдига при стартиране на двигателя и чрез завъртане избирате режима на работа на трансмисията), а зад него е контролерът на системата Terrain Response. И това е в общи линии. Другите бутони са изнесени върху новия волан.

Отдалечавайки се от детайлите (а те не се изчерпват само със споменатите), достигам до момента, в който трябва да кажа нещо и за интериорното пространство. А тук новият модел тотално превъзхожда предшественика си, за който не може да се каже, че страдаше от липса на простор, но сегашният е наистина огромен. Най-голяма е промяната в параметъра пространство за краката на пътниците отзад, което е нараснало с цели 119 мм, което е станало възможно след увеличаване на колесната база с 42 мм.

 

Логично стигам и до механиката, която задвижва този луксозен SUV. Тук трябва да кажа, че двигателите и другите основни компоненти са били пренесени от предишния модел. Разбира се има и нови неща. Като например 8-степенната автоматична ZF трансмисия, предавките на която вече може да се сменят и от волана. И наистина тя позволява смъкването на няколко предавки надолу за по-рязко ускорение, но работата й е толкова прецизна, че освен да пробвате как работи в механичен режим, друг път няма да използвате „перата“ върху волана. За пръв път в модела се внедрява новото поколение Terrain Response2. Тя автоматично оптимизира настройките на автомобила, за да ги пригоди максимално за съответната настилка. Не възнамерявам да обръщам внимание на останалите системи за стабилности и сигурност с 3- и 4-буквени съкръщения, тъй като ще трябва да изпиша още 3-4 страници текст. Ще кажа само, че списъкът е... много дълъг. Не мога обаче да пренебрегна изпитаната интелигентна 4WD система. Централен диференциал разпределя двигателното усилие 50/50 спрямо двете оси, а двускоростната трансферна кутия предлага избор между високи и ниски предавателни съотношения, което спомага за поддържане на сцепление и стабилност при трудни он- и офроуд условия, или когато теглите друг автомобил. Към системати ще добавя изцяло новото алуминиево окачване, чийто ход отпред и отзад е невероятните 260 и 310 мм съответно. Мога да продължа и с Електро-хидравличното сервоусилване на волана (EPAS), което променя твърдостта на волана в зависимост от скоростта.

ВИЖТЕ НОВИЯ RANGE ROVER VOGUE В ДЕЙСТВИЕ

Двигателят е познатият 4,4-литров V8, генериращ 340 к.с. и убийствените 700 Нм, които идват още при 1750 об/мин. Чувството да сгазиш педала на газта и цялата маса да легне върху задните въздушни амортисьори трудно се описва с думи. Същото важи и за факта, че този Голиат, тежащ 2400 кг, се ускорява до 96 км/ч за невероятните 6,5 секунди. Но шокът идва от друго: невероятната тишина в интериора. При висока скорост на магистралата се чува завихрянето от големите странични огледала, но ако се абстрахирам от този факт, то наистина тишината бе един от факторите, който най-много ме впечатли. Вярно, около 10 минути не можах да си поема спокойно въздух от обезпокоителното тракане на лепкавата глина, която тракаше по калниците заради фотографа, който бе решил да ме вкара в най-голямата кал около София, за да си направи снимките. Поне станаха много добри, но лично аз (а вероятно и 90% от бъдещите собственици) не бих си причил подобни неприятни трепети от мисълта, че мога да надраскам джантите или купето при офроуд разходката ми. Имах такива притеснения и в първите 30 минути в града, тъй като се изисква време да се свикне с над двата метра широчина на Range Rover, но след това всичко си идва по местата.

В крайна сметка ще кажа, че новият Range Rover е замислен като луксозен автомобил с големи офроуд способности, а не обратно. Излъчването винаги е било най-силната страна на всеки Range Rover. Независимо от луксозната аура, сияеща около новия модел, той все още се радва имидж, твърд като скалите, по които може да се катери. На пътя автомобилът изглежда по-подготвен от всякога да миксира лукс с клиренс. Всичко това си има цена. Висока цена. Но Range Rover никога не е бил евтин. А и за Уейн Рууни това е половин седмична заплата.

Технически характеристики: Range Rover Vogue SDV8

Размери

Дължина, мм: 4999

Широчина, мм: 2073

Височина, мм: 1835

Колесна база, мм: 2922

Маса, кг: 2360

Двигател

Работен обем, куб. см: 4367

Макс. мощност, к.с. при об/мин: 340 при 3500

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 700 при 1750-3000

Макс. скорост, км/ч: 217

Ускорение 0-96 км/ч, сек: 6,5

Среден разход, л/100 км: 9,5

Вредни емисии СО2, г/км: 229

Базова цена, лв с ДДС: 212 600

КОНКУРЕНТИТЕ

Toyota Land Cruiser V8

Размери

Дължина, мм: 4950

Широчина, мм: 1970

Височина, мм: 1865

Колесна база, мм: 2850

Маса, кг: 2150

Двигател

Работен обем, куб. см: 4461

Макс. мощност, к.с.: 286

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 651 при 1600

Макс. скорост, км/ч: 210

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 8,9

Среден разход, л/100 км: 9,5

Цена, лв. с ДДС: 153 912

Текст: Пламен Георгиев

Фотография: Христо Петров

Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес