Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проблем при паркиране, който много шофьори подценяват

26 август 2024, 16:25 часа • 17925 прочитания

Управлението на автомобил с автоматична скоростна кутия може да изглежда непознато за някои шофьори, но всъщност е много просто и интуитивно. Колата започва да се движи веднага след като водачът освободи педала на спирачката, което ви позволява да маневрирате на паркинг с минимална скорост, без да натискате газта. Звучи лесно? Да, но има важни нюанси, с които водачът трябва да се съобразява.

Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият

Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender

Какво заплашва автоматика, ако не се поставя ръчната спирачка на наклон

Например, всеки знае, че за да спрете кола на паркинг, трябва да превключите скоростната кутия в режим „P“ (Паркиране). Някои шофьори обаче правят грешката да превключат трансмисията на „P“, преди колата да е спряла напълно. Това причинява внезапно спиране, което натоварва компонентите на трансмисията и може да доведе до бъдеща повреда. Първо трябва да спрете напълно и едва след това да превключите режима на „P“.

Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил

Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума

Снимка: Auto.Mail

Друг важен момент е използването на ръчната спирачка. Много шофьори възприемат режима „P“ като заместител на ръчната спирачка и не го използват. На равна повърхност това не създава проблеми, но ако колата е оставена на наклон, елементите, блокиращи трансмисията, са подложени на прекомерно натоварване, което може да доведе до тяхната повреда или дори блокиране на трансмисията.

Още: Основните грешки, които се допускат при смяна на свещите

Понякога проблемът може да стане доста сериозен. Връщайки се към колата и опитвайки се да преместите селектора от „P“ на „R“ или „D“, може да срещнете съпротива или да почувствате силно дръпване след отключване. При автомобили с електронен селектор на скоростите ще забележите само дръпване. Това е знак, че заключването на трансмисията е претоварено и може да не се отключи следващия път.

Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?

Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?

Най-лошото е, ако скоростната кутия изобщо не превключи от „P“ на друг режим. Това означава, че трансмисията е напълно блокирана. Прилагане на сила тук няма да помогне, а при колите с електронен селектор изобщо няма възможности за маневриране.

Още: Как да увеличите ресурса на автоматичната скоростна кутия

Единственото решение в такава ситуация е да се опитате да свалите напрежението в системата. Най-лесният начин да направите това е да бутнете леко колата нагоре по хълма. Това трябва да се прави внимателно, тъй като прекомерното движение може да доведе до ново напрежение в обратна посока. На стръмни склонове това може да е почти невъзможно да се направи ръчно, но опитът за теглене с друго превозно средство може да създаде още повече стрес. Във всеки случай ще е необходима помощта на втори човек.

По-добре е да се предотврати един проблем, отколкото да се реши. Затова шофьорите, управляващи кола с автоматични скорост, трябва да развият един прост навик - след като колата спре, да задържат крака си на педала спирачката и да дръпнат ръчната спирачка. Това ще му позволи да държи колата на място. Едва след това селекторът се премества в режим „P”.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес