Факт е, че част от автомобилите, особено тези на по-голяма възраст, имат проблеми със стартиране на двигателя през зимата. Причините могат да бъдат най-различни, което означава и различни начини за решаване на проблема. Някои шофьорът са на мнение, че добавките в маслото улесняват запалването на мотора в студеното време, но дали наистина е така.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Първо, трябва да се знае, че всъщност именно заради маслото стартирането на двигателя през зимата става по-трудно. Причината е проста – при охлаждане всяка течност се сгъстява. Минералното масло, например, при температури под -10° C е подобно по консистенция на тежката сметана. За изпомпване на такова вещество през маслените канали и завъртане на коляновия вал на силовия агрегат са необходими усилия, на които не всеки стартер и акумулатор са способни.
За да решат проблема, производителите измислиха синтетични моторни масла, които се сгъстяват по-малко на студа. Но ако всичко беше толкова просто, хората щяха да преминат към такива смазочни материали още преди няколко десетилетия и да забравят за трудностите със стартирането на двигателя през зимата. Това обаче явно не се е случило, значи трябва да се търсят други причини.
Сред синтетичните моторни масла все още има такива, които са предназначени да работят при ниски температури навън, както и такива, които се препоръчват за употреба в райони с топъл климат. Това би трябвало да означава, че преди настъпването на зимата, вместо обикновено масло, е достатъчно да напълните двигателя със смазка с характеристики, да речем, 0W-20. Ако колата изминава 10 000 – 15 000 км през този сезон, тоест началото на пролетта ще съвпадне със следващата смяна на маслото, този подход е напълно оправдан.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
В преобладаващото мнозинство от случаите типичен градски лек автомобил ще измине за описания период от време около 5000-7000 км (в най-добрия случай), което не е достатъчно за нова смяна, така че няма смисъл от такава. Затова и някои шофьори предприемат нещо различно - добавят специални добавки към моторното масло преди началото на зимата. Те се продават както в магазини, така и на бензиностанции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Основните „активни вещества“ в тях принадлежат към класовете безпепелни дисперсанти (предотвратяват образуването на нискотемпературни отлагания) и депресанти, които понижават точката на изстиване на маслата. Имайте предвид, че този метод не трябва да се използва, ако средните зимни температури не падат под -10 ° C. Но ако живеете в район, където подобни температури са напълно нормални, а колата ви не е нова и прекарва нощите навън, тогава „зимните добавки“ ще свършат работа.
Във всички случаи обаче, преди да ги налеете в силовия агрегат препоръчително да се консултирате със специалист по ремонти на двигатели. Защото, никога не се знае как моторът на вашата кола ще реагира на нестандартната „химия“.