В много интернет-форуми шофьорите непрекъснато обсъждат как да спестят гориво. Един от най-популярните начини е да увеличите налягането в гумите. Възможно ли е да спестите пари от това и как подобни действия ще повлияят на сигурността, разкриват експерти.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Като начало, нека да разберем как смяната на гумите влияе върху поведението на автомобила, тоест върху безопасността. С увеличаването на налягането в гумите контактното петно между тях и пътя намалява, което води до влошаване на сцеплението. Поради това колата може да поднесе при рязка смяна на лентата или в завой. А при висока скорост и дори при дъжд рискът от аквапланинг се увеличава.
Напомпването също така намалява ресурса частите на окачването, тъй като гумите минават по-твърдо през неравност И ако се кара дълго време с увеличено налягане, някои детайли от ходовата част на автомобила ще се повредят и може да се наложи смяната им. Освен това, пренапомпаните гуми унищожават по-бързо своя протектор.
Редица автомобилни производители, цитирайки свои собствени тестове, твърдят, че ако налягането в гумите се увеличи от 2,0 на 2,5 бара, може да се спести около 1,5% гориво. Тоест, колата ви харчи не 10 литра на 100 километра, а 9,85 л/100 км. Дори при тези цени на горивото този резултат е смешен и не си заслужава усилията.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
И това е, ако шофирате по равен извънградски път със скорост 80 км/ч. Ако увеличите скоростта за изпреварване, тогава всички спестявания ще бъдат анулирани от аеродинамично съпротивление. И ако колата е SUV, който има аеродинамика на тухла, тогава цялото това „упражнение“ е напълно безсмислено.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
При движение в градския трафик резултатът от спестяване на гориво ще е още по-лош, което означава, че няма как пренапомпаните гуми да помогнат. В същото време проблемите по пътя могат да бъдат сериозни. Ако вали на криволичеща магистрала, водачът може да загуби контрол и да излети в канавка. Тогава опитът да се спести гориво ще завърши със сериозни последствия.
Дори ако пътуването се окаже безпроблемно, тогава протекторът на гумите ще страда заради повишен натиск, който ще го износва по-бързо от обикновено. И отново опитът за пестене на гориво ще доведе до сериозни разходи.