Световната автомобилна индустрия започна да се възстановява от пандемията, но сега е изправен пред друг сериозен проблем - липсата на полупроводници, които се използват за чиповете в новите коли на повечето производители. Причините са, че те се използват също така в компютри и електронни игри, които станаха много по-търсени по време на кризата с Covid-19.
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
До момента щетите от проблема са за повече от 60 млрд. евро, като се очаква тази сума да нарасне значително, тъй като големите автомобилни компании са принудени са са намаляват и дори да спират производството. Сред тях е Jaguar Land Rover, който в понеделник ще спре работата на двете от заводите си - Хейлууд и Касъл Бромич.
Най-големият американски производител - General Motors, на свой ред ще затвори четири от предприятията си в Северна Америка, докато в Mercedes намаляват производството. Така работните часове на 18 500 служителите в заводите на германската компания ще бъдат намалени, което ще се отрази на заплащането им.
В Peugeot подхождат малко по-различно, след като на 2 пъти се наложи да се отлага старта на производството на новото 308 във фабриката си в Сошо. Зарази липсата на чипове ръководството на компанията реши да оборудва модела с аналогови, а не с цифрови прибори, тъй като те нямат нужда от новите чипове. Целият запас на Peugeot е насочен към кросоувъра 3008.
Още: Как правилно да се грижите за филтъра за твърди частици
Още: Собственици на Tesla в Китай отнесоха огромни глоби за критики на марката
Проблеми с производството имат още в BMW, Skoda, Ford, Toyota и Nissan и Hyundai. Заради липсата на чипове няма как да бъдат произведени приборния панел, мултимедийната система, а също така блоковете за управление на двигателя и част от електрониката на автомобила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да се справите с леда на чистачките по време на движение
Още: Водород вместо дизел – по-икономично, по-мощно и по-евтино