Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Mercedes-Benz GLE 350d 4M: Атака от втора линия (тест-драйв)

13 ноември 2015, 18:22 часа • 34107 прочитания

Mercedes вече окомплектова своя звезден SUV-отбор, в който има цели шестима играча! С един повече от този на върлия съперник от BMW. Мениджърът на тима се хвали, че е намерил вече оптималния вариант на стартовата си шесторка, която е подредена така: на вратата стои вездесъщият, ветеранът G-Class, който пази за Mercedes от 1979 г. Централен защитник пред него е GL. Той натрупа вече годинки на терена и съвсем скоро очакваме новия стълб на защитата – GLS. В средата на терена разцъкват GLА и GLC, като тук целта е максимално притежание на топката от новото момче в центъра – GLC. С дълги пасове той трябва да извежда безспорната звезда в тима – острието на атаката GLE Coupe. Зад него, от втора линия се включва доказалия се таран GLE. В арсенала му са нови двигатели, променен екстериорен дизайн, още по-премиум усещане в интериора и естествено – усещането за класа. Ще трябва да отстрани и някои пропуски в играта си, но той е доказал умението си да се приспособява.

 

На фона на другите участници в движението, GLE (който е нищо друго, а всеобхватен фейслифт на ML, но с ново име) изглежда внушително. На фона на конкурентите си обаче, като стеснителен младеж. За негово щастие има още по-стеснителен на вид и това е Q7. Тук обаче намирам странно противоречие, тъй като сме свикнали централните нападатели да са далеч по-арогантни и агресивни. Достатъчно е да направим една аналогия със Златан Ибрахимович, който преди дни заяви, че в Париж той е безапелационният №1, а Швеция е на футболната карта благодарение на него. Смея да твърдя, че GLE има всички предпоставки и качества, за да държи същия арогантен тон. Когато ML бе лансиран през 1997 г., словосъчетанието луксозен SUV се посрещаше с въпроса „какво“. Тогава никой не мислеше, че това е концепцията, чието време е дошло. Тогава, преди 18 години BMW X5 още беше в инкубатора, а Range Rover си беше територия, запазена предимно за британските лордове. Е, М-Class счупи стереотипа, че луксозен върви в комбинация със седан. Към днешна дата от модела са произведени 1,6 млн. автомобила. И въпреки това ми изглежда като засрамен новак, а не като доказал се ветеран. Достатъчно е да напишете в чичо Гугле GLE, за да ме разберете за какво говоря. Макар в търсачката да не съм написал Coupe, повече от половината резултати са именно за звездата в тима – GLE Coupe, чиято задача е да се противопостави на законодателя Х6. А той все още няма отбелязан гол, докато старата пушка GLE има в статистиката си редица върхови постижения.

 

Mercedes-Benz GLE идва в момент, в който на терена се води истинска война. Имаме трето поколение Х5, имаме нови Q7, Touareg и XC90, а Cayenne e фактор, с който се съобразяват всички. Всичките са големи, мощни SUV-ове, които излъчват респект. Е, за Q7 това е спорно. Когато се появи третото поколение на ML, дизайнерите бяха заложили на аеродинамиката, постигайки коефициент на челно въздушно съпротивление от 0,32 (най-нисък по онова време). Това обаче бе отнело от агресията на предходния модел. Проблемът за мен тогава, а и сега, се крие в задницата, която силно ми напомня за комби или ван, което отдавам на С-колоната с обратен наклон. Сега поне имаме нови LED светлини. Отпред нещата са далеч по-добре с характерните за цялата гама фарове и дневни светлини, новата броня и далеч по-стилният капак на двигателя.

 

И ако възприятието ми към екстериора е субективен фактор, то интериорът е друго нещо. Тук GLE получава само положителни оценки от мен. Да, промените не са всеобхватни, но са такива, че още повече засилват премиум усещането. Никога няма да свикна с настройката на седалката, бутоните за което са изнесени върху вратата. Нито пък ще спра да казвам, че темпоматът не е нужно да е на лостче, което все още може да се сбърка с лоста за мигачите. Но 3-спицовият волан е страхотен, а нашарените като кариран флаг (екстра) фонове на оборотомера и скоростомера ме карат бързо да се ориентирам към режим Sport на задвижване. Материалите са супер качествени, за което и дума дори не бива да се отваря. Изключително просторният интериор се къпе в светлината на ноемврийските 20 градуса през щората на панорамния стъклен покрив, а багажникът е огромен. Седя в автомобил, чието междуосие е над 3 метра, и имам усещането, че се возя в банков трезор – тих, недостъпен и супер сигурен.

РАЗГЛЕДАЙТЕ БОГАТАТА СНИМКОВА ГАЛЕРИЯ НА GLE

На тунела между предните седалки е разположена сензорната мишка, чрез която може да боравите с COMAND инфотейнмънт системата, но за мен по-интересни са другите два контролера. Единият е този на DYNAMIC SELECT, който предлага до 6 режима на задвижване. Към традиционните Comfort, Slippery и Sport са добавени Individual и Off-road за лек пресечен терен. Ако GLE е оборудван с опционният пакет OFF-ROAD, на ваше разположение ще имате и режим Off-Road+, както е в моя случай. В този режим демултипликаторът, комбиниран с 100-процентния блокаж на централния диференциал гарантират още по-добро сцепление. Вярно е, че собствениците на този автомобил едва ли ще имат поводи да използват максималния клиренс от 285 мм или да атакуват водни препятствия с дълбочина 600 мм, но повече винаги е по-добре, нали. Точно такива са параметрите, които осигурява офроуд пакетът, работещ съвместно с въздушното окачване AIRMATIC, което също се регулира чрез бутони, разположени до контролера на DYNAMIC SELECT. Допълнителна защита под купето предпазва важните компоненти от не толкова „нежни” контакти със земята. Специално разработени офроуд алгоритми за ABS, 4ETS и ESP спомагат за повишаване на сцеплението при режим Off-road+.

Нищо повече от позьорство за фотографа. Многото клони и камъни ме накараха да се върна на задех ход, страхувайки се да не надраскам някъде тази бяла перла за 173 бона.

В областта на задвижването Mercedes GLE може да се похвали с базовия 4-цилиндров GLE 250 d, но най-вече с първия си хибрид в SUV сегмента – GLE 500 e 4Matic. В моя случай аз разчитам на доказал се боец. Това е 3,0-литровият V6 дизел, чиято консумация е с 24% по-ниска спрямо второто поколение MC 350 CDI. Огромният въртящ момент от 620 Нм е параметърът, който разпалва страстите ми. С негова помощ хвърлям GLE от завой в завой в посока Боровец. И да, забавлявам се. Странно е как тежащ много над 2000 кг автомобил се държи толкова добре на пътя. Окачването е по-тъвро в режим Sport, но аз препоръчвам Comfort, който пасва най-добре на цялата философия на модела. За стабилността на пътя помага и системата Active Curve System, която неутрализира накланянето на каросерията в завой чрез противодействие на центробежните сили. За нея се доплаща допълнително.

 

Но не мога да скрия разочарованието си от два факта. Първо, през цялото време мислех, че двигателят работи със старата 7G-TRONIC трансмисия. Едва към края на теста разбрах, че това не е така и моторът е „вързан“ към новата 9G-TRONIC кутия. Защо разочарование ли? Защото тя е изключително бавна, много по-бавна от тази на конкурентите. Не знам какви са настройките, но превключването е мудно, а предавателните числа доста дълги за 9-степенен автоматик. И така стигам до второто ми разочарование. То е свързано със средния разход на гориво, който по заводски параметри е 6,5 л/100 км. Най-ниският среден разход, който аз видях на таблото, бе 13,7 л/100 км. И това бе при спускането от Боровец към София, в движение в колона. Да, натисках го здраво през останалото време, като на моменти разходът бе над 16 л/100 км. И това е дизелов двигател! За сравнение ще посоча само, че преди известно време карах бензиновото BMW X5 М: 4,4 V8 с 575 к.с., което при най-много газ показа около 19 л/100 км. А разлика от 3 литра при толкова различни двигатели, мен лично ме озадачава, меко казано.

 

Е, аз не съм някакъв регулаторен орган, който ще прави разследване по темата. Истината е, че са забавлявах много, като особено силно впечатлен останах от безшумния и класно подреден интериор, отличният комфорт на пътя, комбинирано с истински оф-роуд възможности. Като казвам истински, имам предвид много по-сериозни от тези на преките му конкуренти, като от тях изключвам Range Rover. 620-те нютон метра също топлеха душата ми. Дизайнът на задницата все още не съм преглътнал, а към разхода и работата на трансмисията имам сериозни забележки, крепящи се на преките ми впечатления от директните конкуренти на GLE.

 

ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Mercedes-Benz GLE 350d 4Mаtic

Размери

Дължина, мм: 4819

Широчина, мм: 1935

Височина, мм: 1840

Междуосие, мм: 3075

Двигател

Тип: V-образен, 6-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 2987

Макс. мощност, к.с. при об/мин: 258 при 3600

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 620 при 1600-2400

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 225

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 7,1

Среден разход, л/100 км: 6,4-6,6

Вредни емисии СО2, г/км: 169-179

Базова цена на модела, лв. с ДДС: 121 632

Цена на тествания модел, лв. с ДДС: 173 388

КОНКУРЕНТЪТ

Audi Q7 3,0 TDI

Размери

Дължина, мм: 5052

Широчина, мм: 1970

Височина, мм: 1741

Междуосие, мм: 2994

Маса, кг: 1995

Двигател

Тип: V-образен, 6-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 2997

Макс. мощност, к.с.: 272

Макс. въртящ момент, Нм: 600

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 234

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 6,3

Среден разход, л/100 км: 5,7

Вредни емисии СО2, г/км: 149

Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 121 597

Цена на тествания модел, лв. с ДДС: 181 000

Автор: Пламен Георгиев

Снимки: Христо Петров

Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес