Ако някой друг има добра идея, купи компанията му и разработи идеята. Така действат технологичните гиганти в днешно време. Изглежда, че луксозният бранд с четирите пръстена е създал „лъжливия софтуер“ за изкуствено намаляване на вредните емисии още през 1999 г. Официална реакция по тази информация липсва все още.
„Лъжливото устройство“ на Audi е същото, каквото го знаем към днешна дата. То изключва или включва определени функции на двигателя, което зависи от това дали автомобилът се движи или е в режим на тестване. Audi обаче не е използвал въпросното устройство. Неговото използване започва, когато Volkswagen разбира, че не може да намали нивата на въглероден окис и започва да го монтира във своите TDI двигатели през 2005 г. Всичко това са твърдения на германския вестник Handelsblatt, цитирани от Automotive News.
По-рано този месец, German Federal Motor Transport Authority KBA обяви, че е тествал 50 автомобила от 23 производителя, констатирайки, че нито един от тях не използва „лъжливо устройство“. Това само идва да подскаже, че "Vorsprung durch Technik" не е някакъв кух слоган, какъвто се оказа Das Auto.
Тази седмица е съдбоносна за Volkswagen, тъй като концернът е изправен пред краен срок от Щатските регулаторни органи, които изискват да бъде представено правдоподобно решение за TDI двигателите. Такова обаче все още липсва, тъй като не е лесно да се намери решение за рязко увеличения разход на горивото (оттам и на вредните емисии) след отстраняване на устройството. На 22 април (петък) акционерите ще се събират, за да направят оценка на катастрофалната година.
За да добиете представа какво се има предвид под катастрофална, ще кажем, че акциите на компанията спаднаха от малко над 250 евро до малко над 100.